Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Özak Tekstil ‘Altın Oran’ felsefesini enerji yönetimine de taşıyor

Üretimden tasarıma, paketlemeden sevkiyata denim dünyasının her alanında üst düzey bir tecrübeye sahip olan Özak Tekstil’in ‘Altın Oran’ felsefesiyle tarif ettiği mükemmellik anlayışı enerji yönetiminde de kendini gösteriyor. Çevresel etkiyi azaltarak kullanılan kaynakların tüketiminde tasarruf sağlamayı ilke edinen şirket, enerji verimliliğine yönelik geliştirdiği projelerle de sektöre örnek oluyor.

ozak.jpg

25 yılı aşkın süredir turizm, tekstil, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Özak Global Holding’in amiral gemisi olan Özak Tekstil, denimden üretilen kıyafetler imal ederek, uluslararası çapta günlük giyim sektörüne hizmet veriyor. 1990 yılından itibaren dünyaya açılan şirket, model tasarımı konusundaki becerilerini özgün yaratıcılığı ile birleştirerek, küresel müşterilerinin beklentilerini tam olarak karşılayan koleksiyonlar hazırlamaya devam ediyor. İstanbul (İkitelli ve Çatalca) ve Malatya’da ileri teknoloji makine parkına sahip üç ayrı fabrikada yıllık 6 milyon adetlik üretim kapasitesi ile hizmet veren şirket, mükemmellik anlayışını ise ‘Altın Oran’ felsefesiyle tarif ediyor. “Bizim için Altın Oran; üretimle tasarımı, teknoloji ile hayal gücünü mutlak kalite potasında buluşturarak Denim dünyasının zirvesinde yer almak... Bu felsefe doğrultusunda müşteriyi de içine alan takım çalışmasına inanıyoruz” diyen Özak Tekstil Genel Müdürü Tamer Eyerci, bu anlayışlarının enerji verimliliğine nasıl yansıdığı hakkında da değerlendirmelerde bulunuyor.

 

Müşterileriyle ortak projeler üretiyor

 

Eyerci’nin verdiği bilgilere göre Özak Tekstil, üretimin her aşamasında ileri, yenilikçi ve son teknolojiyi uygulamasının yanında; kalite, güncelleme, zaman, emniyet ve çalışma koşullarını geliştirme ve çevresel etkiyi minimize etmeyi yönetim amaç ve araçlarından bir olarak görüyor.  Bunun için kimyasal kullanımı, su ve enerji gibi çevresel etkiye sahip parametrelerin tüketiminde yüksek düzeyde farkındalığa sahip ve bu girdilerin tüketimleri minimum seviyede tutmayı kendine amaç ediniyor. Paydaşları, toplum ve çevreye olan sorumluluklarının neticesinde oluşturdukları çevre politikası ile çevresel etkiyi azaltmayı, kullanılan kaynakların tüketiminde tasarruf sağlamayı ilke edindiklerini vurgulayan Tamer Eyerci, “Sürdürülebilir enerji proje ekimizin bu konularda sürekli çalışmalara devam ediyor ve müşterilerimiz ile de enerji tasarrufu ve çevresel etkileşimin en aza indirilmesi için ortak projeler yürütüyoruz” diye konuşuyor.

Özak Tekstil’in üretim süreçlerinde enerji tasarrufu sağlamak açısından uyguladığı çalışmalar ise şöyle: Atık buharın tekrar kullanımı sağlayan ısı geri kazanım sistemi, değişik hız sürücüleri/yıkama makineleri gibi değişken yüke sahip motorlar için frekans inverterleri kullanımı, dikiş makineleri için servo motor kullanımı, alışagelmiş sistem yerine fan/üfleme sistemli ütü masalarının kullanılması, işyeri aydınlatmasında yüksek etkili reflektörler kullanılması, aydınlatma için düşük watt gereksinimi, etkili elektronik balast kullanımı, işyeri aydınlatmasında sensör ve bireysel düğmeler kullanılması.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz