Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Pakistan'da esir Lübnan'da yatırımcı


Yüzer enerji santralları (powership) ile enerji üreten Karadeniz Holding'in 7 aydır Pakistan'da tutulan gemileri için anlaşma beklenirken, holdinge bağlı Karkey Karadeniz Elektrik Üretim AŞ , 2 yeni gemisiyle Lübnan'da enerji üretmek için 400 milyon dolarlık yatırıma imza atıyor.

pakistan_22.png

Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selma Akdoğan, DÜNYA'ya bir açıklama yaparak, Pakistan'da yaşadıkları tatsızlığa rağmen yatırıma devam ettiklerini, şu anda Irak'ta 3 gemilerinin toplam 450 MW kurulu güçle enerji üretmeye devam ettiğini, 5 yüzer santralında Tuzla Sedef Tersanesi'nde inşa edildiğini söyledi.

 

Tuzla'da yapılan 2 geminin Lübnan'da Ocak ayında enerji üretimine başlayacağını aktaran Akdoğan,  "Lübnan ile yaptığımız enerji anlaşması için 400 milyon dolar yatırım yaptık. 270 MW'lık sözleşmemiz gereğince yer yer günde 12 saate varan elektrik kesintilerine acil ve güvenilir çözümü sağlayacağız. Beyrut limanında gemiler için çalışmalar devam ediyor" şeklinde konuştu.  Pakistan'daki limandan çıkış izni alamayan 2 gemileri ile ilgili de açıklama yapan Akdoğan, "32 gemi adamımız bu gemilerde. Bu nedenle fevri açıklamalar yapamıyoruz" diyerek, şunları kaydetti: " Mart 2012 sonuna kadar olağanüstü gayretimiz ve iyi niyetimizle yürütmeye çalıştığımız enerji üretim işimizi Pakistan tarafının her hangi bir iyileştirme ve çözüm getirmemesi üzerine ve kusurlarını telafi etmemesi sonucu, şirketimiz projeyi sözleşmede yer alan müşteri kusurlarına dayanarak haklı bir biçimde fesih etmek zorunda kaldı.

 

Herhangi bir yolsuzluk söz konusu değil. 2 yıl önce Pakistan Federal Yüksek Mahkemesi 2006'dan bu yana yapılan 19 enerji projesini inceleme aldı. Tamamen siyasi bir kararla bu projelerden bizimde içinde bulunduğumuz 2 tanesi iptal edildi.  Pakistan Federal Yüksek Mahkemesi kararının açıklanması ile birlikte NAB - National Accountibilty Bureau tarafından şirketimizin ihale ve işletme sürecindeki işlemleri incelemeye tabi tutulmuş ve inceleme süresince Türk Bayraklı Enerji gemilerimizin Pakistan karasularından ayrılmaması istendi.

 

Şirketimiz, NAB tarafından yapılan inceleme sürecinde Pakistanlı yetkililerle tam bir işbirliği göstermiş NAB, incelemesi sonucunda şirketimizin hiç bir hatalı davranışı olmadığını tesbit ederek, bunu belirten bir sözleşme imzalandı. Sözleşme gereğince 17.2 milyon doları iade etmeyi kabul ettik. Ancak hala gemilerimizin çıkışına izin verilmiyor. 7 aydır maddi manevi zarar içindeyiz. İslamabad Konsolosluğu'muz Türk bayraklı bu iki gemi için olayı takip ediyor."

 

Kaynak: Dünya Gazetesi


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz