Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Petrolün yeni şeyhi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), enerjide ezber bozan bir tahmin yaparak, ABD’nin 2017 yılına kadar Suudi Arabistan’ı geride bırakarak dünyanın en büyük petrol üreticisi olacağını öngördü. Bu tahmin, kaya gazında yaşanan devrimin enerji piyasalarında taşları nasıl oynatacağının bir göstergesi.

petrol_fiyat.png

DÜNYANIN en saygın enerji kurumlarından Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bugün toplam enerji ihtiyacının yaklaşık 20’sini ithal eden ABD’nin, 2030 yılına kadar enerjide kendi kendine yeteceğini açıkladı. IEA, ABD’nin 2015 yılına kadar dünyanın en büyuk doğalgaz, 2017 yılına kadar ise en büyük petrol üreticisi olacağını öngördü. IEA, ilk defa açıkladığı bu tahminlere “2012 Dünya Enerji Görünümü Raporu”nda yer verdi. IEA Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol, ABD’nin petrol ve gaz çıkarmada geliştirdiği yeni teknolojilerin tüm dünyayı etkileyeceğinin altını çizerken, “6-7 yıl içinde ABD’nin Ortadoğu’dan petrol ithal etmesine gerek kalmayacak. Bu da Ortadoğu ve enerji konusunda yeni diplomatik sonuçlar doğurabilir” dedi.

 

Deprem oluyor

 

2012 Raporu’nu değerlendiren Dr. Fatih Birol, şöyle konuştu: “Raporun esas sonuçlarından biri, dünya enerji sisteminde önemli bir deprem oluyor. Şimdiye kadar dünya enerji denkleminde alıştığımız, ezberlediğimiz bazı faktörler, bazı ülkelerin konumları ciddi şekilde değişmeye başlıyor. Öne çıkan iki konudan biri ABD, Kanada ve Irak’ın petrol üretiminde ciddi artış olması, ikincisi bazı batılı ülkelerde nükleer enerjiyi terk etme eğilimi.”

 

Tahminler yanlış çıktı

 

ABD’nin uzun yıllardan beri aşağı doğru seyreden petrol üretiminin son iki yılda hızlı bir çıkışa geçtiğini vurgulayan Birol, şunu söyledi: “Avrupa ve Japonya’da enerji, Çin ve ABD’ye göre çok daha pahalı olacak. Çin ve ABD’nin endüstrileri de Avrupa ve Japonya’ya göre çok daha avantajlı konuma geçecek. ABD’deki bu gelişmeler, ABD’nin kısa zaman içerisinde ekonomide tekrardan son derece güçlü bir ülke haline gelebileceğine işaret ediyor. ‘Artık ABD’nin devri geçti’ diyenlerin, pek de doğru tahminde bulunmadıkları ortaya çıkıyor.”

 

100 dolar bandı

 

ABD’de brent petrol fiyatlarının Avrupa’dakinden yaklaşık 20 dolar daha ucuz olduğunu dile getiren Birol, “Amerika’daki doğalgaz fiyatları Avrupa’dan beş, Asya’dan sekiz kez daha ucuz. Amerikan enerji fiyatları dünya fiyatlarından bağımsız hareket ediyor. ümüzdeki dönemde petrol fiyatlarının dünyada ciddi olarak aşağı inmesini beklemiyorum, 100 dolarlar seviyesinde olacak” diye konuştu.

 

Türkiye Yeni Fırsatlara Bakacak

 

DÜNYA doğalgaz ticaretinde çok büyük artış olacağını da dile getiren Fatih Birol, “Eskiden bir veya iki ihracatçı ülke vardı, şimdi daha fazla olacak. Bu da Rusya ve Katar gibi ülkelerin hem ihracat miktarlarında, hem de fiyatlarda önemli tavizler vermesine neden olacak. Türkiye gibi ülkelerin bu imkandan en iyi şekilde yararlanacağını öngörüyorum.”

 

Irak’a 5 trilyon dolar

 

RAPORA göre, Irak’ın 2035 yılına kadar petrol ihracatından elde edeceği gelir yaklaşık 5 trilyon doları bulacak. Bu da ülkede sadece petrol ihracatından yıllık ortalama 200 milyar dolar gelir sağlanacağı anlamına geliyor.

 

Kaynak:Hürriyet / Merve Erdil

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz