Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Rusya doğalgazı masaya yatırıldı

Moskova’da düzenlenen “Rusya Doğal Gazı” Forumu’nda Rusya şirketleri tarafından gaz üretiminin arttırılması, ihracat dinamiği ve üreticiler için vergi sistemi gibi konular ele alındı. Bundan başka, Rusya doğal gazının borsada satışına ilişkin öneri görüşüldü.

 
rusya.png

Forum katılımcıları şu fikirde birleşti: Rusya’dan Avrupa’ya uzanan yeni doğal gaz boru hatları, yani artık kullanılmakta olan “Kuzey Akım” boru hattı ile gelecekte işletilecek “Güney Akım” boru hattı, Avrupa ve tüm dünyanın doğal gaz piyasasını istikrarlaştıracak. Sözü geçen iki boru hattının döşenmesi için ekonomik temel özenle hazırlandı. Fakat bazı rakipler için aynı şey söylenemez. Rusya Doğal Gaz Derneği Başkanı Valeriy Yazev’in belirttiğine göre Nabucco projesinin geçerliliği kalmadı. Bu proje, hala, gerekli finans ve rezerv temele sahip değil.

 

Rusya’dan Avrupa’ya döşenen doğal gaz boru hatlarının hammadde ihtiyaçları, günümüzde, tamamen karşılanıyor. Fakat şimdiden uzak geleceği düşünmek gerek. “Skolkovo” Girişimcilik Okulu Enerji Merkezi uzmanı Anton Rubtsov, Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte Rusya’daki vergi sisteminin, yeni gaz yataklarının işletilmesini daha önemli derecede teşvik edecek hale getirilmesi gereğine işaret ederek şunları söyledi:

 

“Mevcut doğal gaz alanlarında üretim düşüyor. Şirketler, yeni bölgelerde daha büyük derinlikte bulunan yatakları işletmeye başlıyor. Ayrıca kıta sahanlığı da mevcut, fakat burada üretim bedeli çok farklı oluyor. Bugün çıkarılan gazın fiyatı ve şirketlerden alınan vergiler hesaba alınırsa, yeni alanlarda üretimin verimli olmadığı açık olacak. Üretimin, hiç olmazsa, şimdiki düzeyde kalmasını istiyorsak bu konu üzerinde düşünmemiz gerek.”

 

“Yevrogaz” Gaz Endüstrisi Derneği Genel Sekreteri Beate Raabe, Rusyalı üreticileri umutlandırdı, ama çok fazla rahatlanmamalarını tavsiye etti. Beate Raabe, Gazprom şirketinin Avrupa’nın enerji dengesinde eskisi gibi önemli rol oynayacağını söyledi. Fakat Rusya şirketinin “üçüncü enerji paketi”ni onaylaması gerekecek. Bu arada Gazprom, eskisi gibi, değişik güzergâhlarda doğalgaz sevkiyatı dışında bir dizi tedarikçi için uygun koşulları oluşturmalı. Gazprom temsilcileri, Rusya şirketinin bunu yapmaya hazır olduğunu duyurdular.

 

Şist gazı da forumda görüşülen konulardan biri oldu. Fakat bu konuya özel dikkat gösterilmedi. Rusya Doğalgaz Derneği Başkanı Valeriy Yazev’e göre Avrupa’daki şist gazı rezervleri hakkında bilgilerin en az 5 yıl sonra ve belki daha uzun bir süre sonra elde edilmesi bekleniyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz