Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Rusya’dan Akkuyu'ya ortaklık teklifi

Rus şirketin Mersin'e yapacağı ilk nükleer santrale 14 bin sanayicinin üst kuruluşu olan OSBÜK'ten ortaklık teklifi gitti. İş dünyası, santrale finansman ortağı olup ucuz elektrik kullanmayı hedefliyor.

nukleer1.png

Yüksek miktarlarda elektrik tüketen sanayiciler, Rusya'nın Mersin Akkuyu'da kurup işleteceği Türkiye'nin ilk nükleer santraline ortak olmak için girişimlere başladı. Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Başkanı Nurettin Özdebir, bu yıl da doğalgaz arzı ile sıkıntı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

 

ASO ve OSBÜK Başkanı Özdebir, 4 ünite olarak yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santralinin bir ünitesine finansman ortağı olmak istediklerini söyledi. Halen sanayicilerin 10 cent bedelle elektrik kullandığını ifade eden Özdebir, nükleer santrallerin elektrik üretim maliyetinin sadece 1 cent olduğunu belirterek, "Santralin bir ünitesine ortak olup kendi santralimizden 1 cent bedelle elektrik satın almayı hedefliyoruz" dedi.

 

Özdebir, "Sanayiciler olarak bu parayı kendi aramızda kolaylıkla toplayabiliriz. Türkiye genelinde 140 organize sanayi bölgesi (OSB), bu bölgelerde üretim yapan 14 bin sanayici var. Her OSB kendi üyesinden parayı toplar, gerekli rakama ulaşırız."

 

Özdebir, ayrıca ortaklık teklifini Rus şirketin genel müdürüne ilettiklerini de belirtirken, 14 bin sanayicinin santrale ortak olmasıyla nükleer karşıtı çevrecilere karşı sanayicilerin de lobi gücünün devreye gireceğini söyledi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz