Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Rüzgar enerjisinin lisans stoku ne kadar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş katıldığı Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nde sektördeki gelişmeler ile ilgili bilgiler paylaştı.

hasan_koktas.png

Başkan Köktaş konuşmasında Türkiye'nin Ekim ayı sonu itibari ile kurulu enerji gücünün 56 bin MW'a ulaştığı, ayrıca 2012 başından beri elektrik üretim kapasitesinin 100 adet irili ufaklı tesisin devreye alınması ile 2.873 MW arttığı bilgilerini paylaştı.

 

EPDK'nın 2012 itibari ile 9,432 MW kurulu gücünde 270 projeye lisans, 1,511 MW gücündeki 28 projeye de uygun bulma verdiği yine Hasan Köktaş'ın verdiği bilgiler arasındaydı.

 

EPDK Başkanı rüzgar enerjisindeki kurulu gücün ise 2,015 MW'a ulaştığını kaydederken, rüzgar enerjisinde Türkiye'deki lisans stokunun 11 bin MW, proje stokunun ise 300 olduğunu ifade etti.

 

Lisans sahiplerinin şu anda yatırımla baş başa olduklarını, altyapıyı oluşturmuş kurumlar olarak ise bu 11 bin MW'lık bu yatırımın hayata geçerek kurulu güce dönüşmesi noktasında azami takipçi olacaklarını sözlerine ekledi.

 

Türkiye'nin son yıllarda rüzgar enerjisi santrallerinin kurulması noktasında çok ciddi mesafe kaydettiğini söyleyen Köktaş, Türkiye'nin rüzgar enerjisi yatırımları için dünyadaki en cazip pazarların başında geldiğini ifade etti.

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz