Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Sabancı’dan linyite 1 milyar Avro’luk yatırım

Sabancı Holding, linyit alanında yatırım için ilk adımı attı ve Adana Tufanbeyli’de 450 MW’lık bir projeye start verdi. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yapım çalışmaları başlayan ve 3-4 yıl sürmesi beklenen söz konusu yatırımın 1 milyar euro tutarında olduğunu açıkladı.

zafer_kurtul.png

Ekonomistte yer alan haber de Türkiye’nin tek yerli enerji kaynağı olan kömür sahalarının özel sektöre açılmasıyla birlikte şirketlerden bu yönde yatırım haberleri de gelmeye başladı. Hükümetin en geniş şekli ile hazırladığı yasayla bir süre önce özel sektöre açtığı linyit sahalarına ilk adımı atan şirketler arasında Sabancı Holding de yerini aldı.

 

Meclis genel kurulunda torba yasaya eklenen bir madde ile Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) işlettiği ve termik santrallere kömür sağlayan bütün linyit sahaları, özelleştirme kapsamındaki termik santrallerle birlikte yerli-yabancı özel sektör girişimcilerine bir süre önce açıldı.

 

Yatırım Tufanbeyli’de

 

Grubun iki büyüme alanından biri olan enerjide bu yıl önemli yatırımlar yapan Sabancı Holding’in şu an 13 HES yatırımı devam ediyor. Buna karşılık enerjide yeni alanlar üzerinde de çalıştıklarını dile getiren Zafer Kurtul, bu noktada linyite yöneldiklerini belirtiyor.

 

Bu alana yönelik adımı nihayet attıklarını açıklayan Zafer Kurtul, projeye Adana/Tufanbeyli’de start verdiklerini söyledi. Yapım çalışmaları başlayan adı Tufanbeyli Elektrik Santrali (TES) olarak konan projenin 1 milyar Euro tutarında olacağını kaydeden Kurtul, projenin kapasitesinin 450 megavat olduğunu belirtti. 800 dekar arazide kurulacak TES’in ihtiyacı linyit ve türevleri santral yakınındaki bölgeden çıkarılacak. Santral, Türkiye enerji tüketiminin yüzde 2′sini kazandıracak.

 

Enerji güvenliği önemli

 

Şu an 13 milyar doları bulan portföy değerinde enerjinin yüzde 15 payı olduğunu anlatan Kurtul, yeni yatırımlarla bu payı yüzde 20-25′e çıkarmayı istediklerini belirtti. Bu yılı 27 milyar TL ciro ile kapatmayı planlayan Sabancı Holding’in esas büyümeyi bankacılık ve enerjide elde ettiğini belirten enerji güvenliğinin çok önemli olduğunu da belirtti. Kurtul, “Enerjide dışa bağımlı bir yapı var. Bu noktada yerli bir hammadde olarak kömür, linyit gibi sahalarda lokal projeler geliştirmek çok önemli. Belki gelecek süreçte güneş enerjisinde de iyi gelişmeler olabilir. Çünkü ilk yatırım değerlerinde düşüş var. Biz de enerjide linyit alanına yönelik özel bir çalışma yürüttük” diyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz