Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Saraylara layık enerji yönetimi

Boğaz kıyısında bulunan tek Osmanlı İmparatorluk Saray ve Oteli, aynı zamanda bir kent simgesi olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul, enerji alanında izlediği stratjilerle de bir adım öne çıkıyor. İki bina ve toplam 313 oda ile süitten oluşan Çırağan Palace Kempinski’nin elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyacını 1360 kVA’lık tri-jenerasyon sisteminden sağladığını açıklayan İstanbul Teknik Müdürü Tayfun Cinemre, bu sayede yılda ortalama 360 bin TL tasarruf ederken, karbon salınımlarını da 500 ton azalttıklarına dikkat çekiyor.

ciragan.png

Şehrin sayılı ‘Yeşil Otel’ sertifikalı işletmesi olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul, enerji tasarrufu sağlayan ve karbondioksit emisyonunu olabildiğince azaltan tri-jenerasyon birimiyle çok daha az tüketiyor. Deniz suyunu soğutan sistem; doğalgaz yakarak aynı anda hem elektrik üretimi, hem de bu enerji ile ısıtma ve soğutma yapılmasına imkan sağlıyor. Enerji verimliliği konusunda da aktif rol üstlenen Çırağan Palace Kempinski, hem yeni teknolojilerin uygulanmasında, hem de eski sistemlerin rehabilitasyonunda bu yaklaşımından taviz vermiyor.

Çırağan Palace Kempinski İstanbul Teknik Müdürü Tayfun Cinemre ile enerji yönetim stratejilerini, devreye aldıkları yatırımları ve enerji sektöründen beklentilerini konuştuk.

 

Öncelikle Çırağan Palace Kempinski hakkında bilgi verir misiniz?

 

Çırağan Palace Kempinski İstanbul, Boğaz’ın Avrupa yakasında, şehir merkezinde, Beşiktaş ve Ortaköy ilçeleri arasında yer alıyor. Restore edilmiş tarihi Saray ile onun geleneksel ruhuna uygun olarak dekore edilmiş otel binası olmak üzere iki binadan oluşan Çırağan Palace Kempinski, aynı zamanda Türkiye’nin özel helikopter, yat ve limuzinle ulaşılabilen tek oteli.

Sarayın mimari görkemini lüks bir otelin çağdaş konforuyla birleştiren Çırağan Palace Kempinski İstanbul, geniş bahçeleri ve tüm yıl boyunca açık ısıtmalı infinity havuzuyla şehir içinde bir tatil köyü havasına sahip olup aynı zamanda en son teknolojiye ve benzersiz konfora sahip 16 toplantı salonuyla toplantıların ve etkinliklerin gerçekleştirildiği bir iş oteli konumunda.

Birbirinden zengin mutfaklara sahip ve profesyonel hizmet anlayışıyla konuklarını ağırlayan dört restoranı ve iki barıyla bir lezzet durağı da olan tarihi sarayın, birinci katındaki muhteşem Boğaz manzarasına sahip şehrin en iyi restoranlarından Tuğra Restaurant & Lounge tüm misafirlerine tadı ağızlarda bırakan unutulmaz bir “hakiki Osmalı mutfak deniyimi” yaşatıyor.

Çırağan Palace Kempinski İstanbul, tarihi Çırağan Sarayı’nın zemin katındaki Sanat Galerisi; Otel bahçesinde yer alan Heykel Galerisi; Çırağan Sarayı’nın geçmişine ait doküman ve fotoğrafları, otelle Saray’ı birbirine bağlayan koridorda sergileyen Tarih Galerisi; otel katlarının koridorlarını orijinal sanat eserleriyle süsleyen Otel Galerileri; ayda bir kez organize edilen klasik müzik konserleri ve yılda dört kez düzenlenen Sinema Saati gibi girişimleriyle “kültür ve sanat dostu bir otel” olarak da tanınıyor.

 

Enerji tüketiminize yönelik göstergeleri bizimle paylaşır mısınız?  

 

2011 yılında yıllık toplam elektrik tüketimimiz 3 bin 350 MWh, doğalgaz tüketimimiz ise 3.6 milyon metreküp olarak gerçekleşti. Doğalgaz tüketimimizin yüksek olmasının sebebi ise tesisimizde tam kapasite ile çalışan tri-jenerasyon cihazının bulunmasından kaynaklanıyor. Bu sayede, elektrik tüketimimizi düşük seviyede tutarak küresel ısınmaya neden olan CO 2 emisyonundan tasarruf yapıyoruz.

 

Kendi enerjinizi üretmeye yönelik olarak devreye aldığınız tri-jenerasyon yatırımınızın detaylarını ve kazanımlarınızı öğrenebilir miyiz? Çözüm ortaklarınız kimler ve onları seçerken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

 

Otelimizde kurulu olan tri-jenerasyon sistemi sayesinde bir yandan ihtiyacımız olan elektrik enerjisini üretirken, diğer taraftan sistemin atık ısısı ile eş zamanlı ısıtma ve soğutma ihtiyacımızı görüyoruz. Kurulu sistemin gücü 1360 kVa. Bu sistemi yıl boyunca tam kapasite çalıştırabilirsek, yıllık ortalama 2 milyon metreküp fazla doğalgaz tüketmemize rağmen, 10 bin MWh elektrik daha az tüketerek, yılda yaklaşık 360 bin TL tasarruf yapıyoruz. Bununla birlikte yıllık karbon emisyonumuzu 500 ton kadar azaltmış oluyoruz. Bu değerin sürdürülebilirlik açısından ne kadar büyük ve önemli bir değer olduğunun hepimiz bilincindeyiz.

Çözüm ortaklarımız sistem sağlayıcı firmalar ve onların yetkilendirdiği Türkiye mümessillikleri… Bu firmaları seçerken piyasada daha önce yapılmış olan başarılı uygulamaları referans alıyoruz.

 

Birçok işletme üretim süreçlerinde enerji tasarrufunu artırmak için temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Bu kapsamda enerji verimliliği ve tasarruf konusunda nasıl bir strateji izliyorsunuz?

 

Çırağan Palace Kempinski İstanbul, tesis içinde bulunan sistemler sayesinde enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda aktif bir rol üstleniyor. Gerek yeni teknolojilerin uygulanmasında, gerekse eski sistemlerin rehabilitasyonunda öncelikli kriterlerimizden biri de verimlilik.

Otelimizde uyguladığımız verimlilik artırıcı projeler olarak; deniz suyu ile soğutulan kondenserler sayesinde chiller ünitelerinin yüksek verimlilikte çalıştırılmasını, soğutma kuleleri yerine deniz suyu eşanjörleri kullanılması sayesinde potensiyel lejyonella riski ve kimyasal kullanımının minimuma indirilmesini, mevcut sisteme frekans konvertörleri ilave edilmesini ve aydınlatmada aşamalı olarak akkor flamanlı ve halojen ampullerden LED lambalara geçişi sayabiliriz.

 

Artan enerji maliyetleri ve verimli enerji kullanımı karşısında enerji sektöründen ve kamudan beklentileriniz neler?

 

Türkiye’de yenilenebilir enerji üretiminin teşvik edilmesi, güneş enerjisine Almanya’da olduğu gibi “feed-in-tariff” yani avantajlı birim fiyat uygulanması büyük önem taşıyor. Verimlilik artırıcı projelerin finansman yardımıyla teşvik edilmesi, geri ödemenin yapılan tasarruflardan tahsil edilmesi, aynı zamanda karbon salınımını azaltan projelerin sertifikalandırılması ve bu tür projelere VER (Verified Emission Reduction) sertifikasının verilmesi de oldukça önemli.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz