Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Siemens 5 kıtada 100 ülkeye Türkiye’den ulaşıyor

Türkiye’de ilk resmi ofisini açtığı tarihten bu yana üretim felsefesiyle yol alan Siemens, ihracat yaptığı ülke sayısını ve miktarını gün geçtikçe artırıyor. Türkiye’den 5 kıtada 100 kadar ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.  Enerji İletimi Bölüm Direktörü Sedef Karagöz, üretimdeki artışa paralel olarak ihracatta da sıçrama yapacaklarını söylüyor.

siemens1.png

1850’li yıllardan bu yana Türkiye faaliyet gösteren ve 1900’lü yılların ikinci yarısından üretime başlayan Siemens, üretim gerçekleştirdiği yatırım ve ihracatta yakaladığı başarıyla Türkiye’nin geleceğine katkı sunmaya devam ediyor. Bugün Türkiye’den 5 kıtada 10 kadar ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, yeni yatırımlarla bu alandaki ivmesini daha da yükseltmeyi hedefliyor. Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.  Enerji İletimi Bölüm Direktörü Sedef Karagöz, 2011 yılında önceki yıllardan farklı olarak yeni devreye aldıkları yüksek gerilim ayırıcı fabrikasının da katkılarıyla ihracatta önemli bir artış yakaladıklarını söylüyor. Bu yılın sonunda yüksek gerilim fabrikasını tam kapasiteyle çalıştırılmayı planladıklarının altını çizen Karagöz, “2 bin adetlik üretimimizi tam kapasiteyle 3 bine yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu da yaklaşık %50’lik bir üretim artışına işaret ediyor. 2011 yılında bu fabrikamızda gerçekleştirdiğimiz üretimin 0’ünü ihraç ettik. Kapasite artışına paralel 2012’nin de ihracatta yüksek ivmeyle tamamlayacağımız bir yıl olacak” diyor.

 

Siemens Türkiye’de iki lokasyonda üretim yapıyor. Bu tesislerde üretilen ürünlerden ve özelliklerinden söz eder misiniz?

 

İstanbul Kartal ve Kocaeli Gebze’deki tesislerinde aktif olarak üretim gerçekleştiren Siemens, iki fabrikada farklı alanlarda üretim gerçekleştiriyor. Gebze Fabrikası’nda, orta gerilim alanında NX AIR panoları üretimi gerçekleştiriyor. NX AIR ailesine ait ürünler 5 kıtada 80 farklı ülkeye ihraç edilerek Siemens’in ihracat çalışmalarında önemli bir yer tutuyor.

Diğer üretim noktamız ise İstanbul Kartal’daki tesislerimiz. 2010 yılı sonlarında burada yüksek gerilim ayırıcıları üretimine başladık. 72 kV’den 550 kV’a kadar geniş bir yelpazede üretim gerçekleştiriyoruz. Bu fabrikamız aynı zamanda Siemens’in ayırıcı üretiminde dünya genelinde faaliyet gösteren 7 fabrikasından biri. 100’e yakın ülkeye ayırıcı ihracatı gerçekleştiriyoruz. 2012 sonuna kadar 2 bin adet ayırıcı üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Toplam kapasitemiz ise yıllık 3 bin adet. Üretim miktarının artışına paralel olarak halen 70 çalışanımızın bulunduğu fabrikamızdaki uzman sayımızı da yükseltmeyi hedefliyoruz. İhraç portföyümüzde bu ürünler haricinde motor kumandaları ve yardımcı şalterler gibi yan ürünler de bulunuyor.

 

Siemens’in ihracattaki stratejisinden söz ederek, önde gelen ihracat pazarlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Yaptığımız ihracatı, ürün ve hizmet/servis ihracatı olarak farklı başlıklar altında değerlendirebiliriz. Ürün ihracatı olarak orta ve yüksek gerilim ürünleri öne çıkıyor. Önde gelen pazarlar şunlar demek çok mümkün değil çünkü gerek Gebze, gerekse Kartal tesislerimiz alanlarında Siemens’in dünya fabrikaları olarak çalışıyor. Her iki fabrikada üretilen ürünlerde farklı kıtalarda 100’e yakın ülkeye gönderiliyor. Halen Uzakdoğu, Doğu Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri ile Rusya’ya yoğun bir şekilde ihracat yapıyoruz.

Diğer taraftan servis/hizmet odaklı çalışmalara baktığımızda ise yakın coğrafyadaki ülkelerde daha yoğun çalıştığımızı söyleyebiliriz. Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ülkeleri bu sınıfta yer alıyor. Ama hizmet verdiğimiz, servis ve bakım işlemlerini üstlendiğimiz projelere bakıldığında ise Batı Avrupa’dan Afrika’ya çok sayıda ülkede çalışarak ihracata bu anlamda katkıda bulunuyoruz ve bulunmaya da devam edeceğiz. Bu çalışmaları Siemens’in Almanya’daki merkezinin koordinasyonunda gerçekleştiriyoruz. Siemens Türkiye ekibi olarak sahip olduğumuz yetkinlikle öncelikli olarak tercih ediliyoruz.

 

Açılmayı düşündüğünüz yeni pazarlar var mı? Belirlemiş olduğunuz yeni hedefler neler?

 

Siemens, dünyanın 190 ülkesinde faaliyet gösteren bir şirket. Türkiye’den ihracat yaptığımız ülke sayısı ise şu an yaklaşık 100. Bu sayının artışı Siemens’in küresel pazar için vereceği kararlarla doğru orantılı. Bölge bazında baktığımızda ise Kuzey Afrika’nın ön planda olduğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan üretim portföyümüze yeni eklenecek ürünler bizi farklı ülkelere de taşıyabilir. Siemens, geliştirdiği ürün ve teknolojilerle geleceği şekillendiren bir şirket. Yakın gelecekte ‘Akıllı Şebekeler’ ve elektrikli otomobiller gündemimizde daha fazla yer alacak. Bu alanlardan birinde açılacak yeni üretim kanalları ihracat miktarımızı ve ihracat yaptığımız ülke sayısını doğrudan etkileyecektir.

 

Sanayicinin ihracatçı kimliğini güçlendiriyor

 

Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.  Enerji İletimi Bölüm Direktörü Sedef Karagöz, gerçekleştirdikleri ihracatın yanı sıra sundukları ürün ve teknolojilerle farklı sektörlerin ihracatına da katkı sunduklarını söylüyor. Karagöz, şunları aktarıyor: “Üretim yapan şirketlere sunduğumuz verimlilik odaklı yenilikçi çözümlerimiz çok önemli. Örneğin bir enerji santrali işletmecisine süreçlerini daha etkin yönetme olanağı vererek verimliliğini artıyoruz. Bu verimlilik, o santralde üretilen elektriğin sanayi bölgelerine daha uygun maliyetle ulaşmasını sağlıyor. Diğer yandan pek çok organize sanayi bölgesine elektrik, su, doğalgaz dağıtımında kolaylık sağlıyor ve uzaktan yönetim olanağı sayesinde üretim yapan firmaların elektrik kesintilerini hissetmesini engelliyor. Üretimde kesinti yaşanmadığı için firmalar verdikleri sözlerde durabiliyor ve bu da ülke genelindeki ihracat miktarının artışını sağlıyor.”

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz