Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Socar Gaz, İGDAŞ'ın özelleştirilmesi ile ilgilenecek

Socar Gaz şartlar oluşması halinde İGDAŞ özelleştirmesi ile ilgilenecek.

socar_3.png

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın yüzde 70 payla kurduğu ve Türkiye'de gaz ithalatı ve ticareti yapacak Socar Gaz şartların oluşması halinde İGDAŞ özelleştirmesiyle ilgilenecek. Şirketin yüzde 30'luk kısmı ise doğalgaz ithalatçısı Akfel'in sahibi Fatih Baltacı ve Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'nin eşit ortaklıkla kurduğu Çığ Enerji'ye ait.

 

Socar Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, kurulan bu yeni şirketle İstanbul'un doğalgaz dağıtımını yapan İGDAŞ'ın özelleştirmesi ile ilgilenip ilgilenmeyecekleri konusunda "İGDAŞ konusu zor bir konu. Biz daha önce Socar olarak ilgimizi belli etmiştik. Henüz ihaleye çıkarılmış da değil. Şartname ortaya çıktığında da bu konuyu tekrar detaylı bir biçimde düşünürüz" dedi

 

Yavuz şöyle devam etti: "İGDAŞ özelleştirmesi ile ortaklarımızla da konuştuktan sonra bu şirket üzerinden ilgileniriz diye tahmin ediyorum." "Bu şirketi kurarken öncelikli hedefimiz doğalgaz piyasasındaki rolümüzü etkinleştirmekti. Dolayısıyla da bu piyasada daha önceden tecrübe sahibi ve farklı kaynaklara ulaşabilecek şirketlerle işbirliğine gitmeyi uygun gördük. Bu şekilde bir sinerji yaratabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz