Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Sürekli Yaz Saati Uygulaması ile 300 milyon TL tasarruf

Enerji Bakanlığı, yıllık 300 milyon TL tasarruf sağlayacak yeni saat uygulamasıyla ilgili yasa tasarısı taslağı hazırlığını sürdürüyor. Bakanlığın 2013 yılında son vermeyi planladığı ileri-geri saat uygulaması, teknik nedenlere bağlı olarak bir yıl ertelenirken, saatler Mart 2014’te son kez ileri alınarak sabitlenecek. Yeni düzenleme, aynı zamanda Avrupa’da oynanacak maç saatlerinden, uluslararası piyasalara, ihracattan, mesai saatlerine kadar her alanda etki yaratacak.

yaz_saati.png

Gün ışığından daha fazla yararlanarak enerji sektörünü de rahatlatmak için harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaz saati uygulamasını sürekli hale getirerek orta ölçekli bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlamak istiyor. 2014 yılının Mart ayında son kez saatlerin ileri alınarak sabitlenmesine yönelik yasa tasarısı hazırlıklarını sürdüren Bakanlığın bu isteği ihracattan maç ve mesai saatlerine kadar pek çok konuyu etkileyecek.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik enerjisinin özellikle aydınlatmada kullanılan miktarından tasarruf etmek amacıyla yapılan yaz saati uygulaması, mevcut durumda 7 ay sürüyor ve bu sırada 45 derece Doğu meridyeni esas alınıyor. Uygulamanın kalıcı olması ve 12 ay sürmesi halinde parasal olarak 300 milyon TL’yi bulan bir enerji tasarrufunun yapılacağı öngörülüyor.

 

Tüm kurumlardan görüş alınıyor

 

Enerji Bakanlığı, borsadan, turizme, spordan, çalışma saatlerine kadar pek çok alanda etkisi olacak uygulamaya yönelik çeşitli kurumların görüşüne başvurmaya devam ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Diyanet İşleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları, ihracatçı birlikleri ve hatta yurtdışında bazı borsalarla görüşen Bakanlık, en çok da ticari çevrelerden itiraz alıyor.

Uygulamaya karşı kaygılı olan sektörlerin başında ise finans geliyor. Enerji tasarrufu hedefiyle daha farklı düzenlemeler yapılabileceğine işaret eden sektör temsilcileri, bir saat fazla çalışma karşılığında mesai verilebileceğini, çalışma saatlerinin değiştirilebileceğini düşünüyor.

 

İhracatçılar da itiraz ediyor

 

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin temsilcileri de yeni sistemin ihracatı olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye’de yaz saati uygulamasının kalkmasının çok büyük sıkıntılara yol açacağını belirterek, “Başbakan ve Enerji Bakanı’na mektup yazarak doğacak sıkıntıları anlattık. Dikkate alacaklarını umuyorum” diyor. Türkiye’nin 16 milyar dolar olan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 13 milyar dolarlık (yüzde 75) kısmının Avrupa’ya yapıldığını hatırlatan Tanrıverdi, şu tespitlerde bulunuyor: “Türkiye’nin toplam ihracatının ise yüzde 40’ı Avrupa’ya. Yani Avrupa, Türkiye’nin en büyük ve en önemli ihracat pazarı ve bu hep böyle olacak. Pek çok Avrupalı firma üretimini Türkiye’ye kaydırmayı planlıyor. Aradaki saat farkı artarsa işler onlar açısından organizasyonu zor hale gelir ve bu yatırımları bile etkiler. Zaten Avrupa’da sıkıntı var. Üzerine artan saat farkı çifte olumsuz etki yaratır. Türk ihracatçısının en büyük kozlarından biri olan ‘3 saat uçuş mesafesiyle 56 ülkeyle bağımız var’ geçersiz hale gelecektir.”

Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu ise, “Bir saat eklenmesi Avrupa ile bağlantımızı düşürecek. Bir saat açılması demek iletişimin daha geç başlaması demek ki bu olumsuzluk yaratabilir. Otomotiv ihracatının yüzde 70'i Avrupa Birliği ve ABD'ye yapıyoruz,  Japonya'da var ama toplamdaki payı çok değil. Avrupa bizim için önemli ne kadar az olursa fark iyi. Seyahat konusunda da sıkıntılar yaratabilir. Attığımız taş ürktüğümüz kurbağaya değecek mi? Hangi taraf ağır basıyorsa onun yapılması gerekir” diye konuşuyor.

 

Maçlar geceyarısı oynanacak

 

Yaz saati uygulamasının kalıcı olması sporu da yakından etkileyecek. Uygulama, etkisini özellikle Şampiyonlar Ligi’nde gösterecek. Devler Ligi maçları, UEFA kuralları gereği tüm Avrupa’da aynı anda başlıyor. Saatler geri alınmazsa, daha önce 21.45’te oynanan Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi maçları bundan sonra 22.45’te başlayacak, 00.30’da bitecek. Uzatmalar halinde bitiş saati 01.00’i geçecek. Yine UEFA Avrupa Ligi’nde de 22.05’te oynanan karşılaşmalar otomatikman 23.05’e kayacak. Bitiş saatleri ise uzatmalar halinde gece yarısı 02.00’ı bulacak.

 

 

Bakanlık: konu çok sayıda ülkenin gündeminde

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise çok sayıda ülkede yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirilmesi yönünde çabaların olduğuna işaret ediyor. Bakanlık yetkilileri, “Enerji verimliliği politikaları bugün AB’de de, dünyada da en üst noktaya çıkmış durumda. Sabit saat uygulaması ABD’de de tartışılıyor, Ermenistan aynı şekilde kaldırıyor. Dünyadaki değişime baktığımızda 5 ay orada, 7 ay orada uygulamasının kaldırılması, sabit saate geçilmesi isteniliyor. 45 no’lu meridyeni esas aldığımızda enerji tasarrufumuz oluyor. Dünyada da buna bakıldığında yüzde 1 ile 0.5 tasarruftan bahsedilir.”

 

Alternatifler neler?

 

Kalıcı yaz saati uygulamasına alternatif fikirler şöyle: Uygulama Ekim ayına değil, kasım veya aralık sonuna çekilebilir. Kışın 30’uncu meridyen yerinde 40’ıncı meridyene geçilebilir. Buna buçuklu meridyen uygulaması deniliyor. Bu uygulamayla saat farkı Orta Avrupa’yla bir buçuk saate düşüyor. Doğu ve Batı için iki farklı saat dilimi uygulanabilir. Böylece, ihracatın büyük bölümünü yapan batıyı, Avrupa’dan koparmadan doğuda tasarruf sağlanabilir.

 

Fikir babası ‘franklin’

 

YAZ saati uygulaması konsepti, ilk olarak ABD’nin ‘Kurucu Babalar’ı (Founding fathers) arasında bulunan Benjamin Franklin’den çıktı.ABD’nin Fransa Büyükelçisi olarak Paris’te görev yaptığı sırada bir gün sabah 6’da uyanan Franklin, güneşin kendisinden çok önce doğduğunu fark eder. Herkesin öğleden önce uyanmasıyla geceleri aydınlatma için kullanılan yağdan tasarruf edilebileceğini düşünen Franklin, bu konuda bir yazı kaleme alır. Ancak geniş çaplı yaz saati uygulaması, ilk olarak Birinci Dünya savaşında başlıyor. Almanya, savaşta yapay ışık kullanımını azaltıp, kömür tasarrufu etmek için saat farkını uygulayan ilk ülke oluyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalar, yaz saati uygulamasının ABD elektrik tüketimini yüzde 0.03 etkilediğini gösteriyor.

 

Rakamlarla yaz saati

161: Yaz saati uygulanmayan ülke ve bölge

78: En az bir yerinde yaz saati uygulanan ülke ve bölge

67: Yılın bir bölümünde her yerinde yaz saati uygulanan ülke ve bölge 

10: Her yerinde olmasa da, çoğunluğunda yaz saati uygulanan ülke ve bölge

1: Yaz saatini tüm yıl uygulayan ülke

.

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz