Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Suriyeli muhalifler petrol sahasını ele geçirdi

Suriyeli eylemciler, günlerce süren bir kuşatmanın ardından muhaliflerin ülkenin doğusundaki Deir ez-Zor bölgesinde bulunan bir petrol sahasını ele geçirdiklerini söyledi. Bu, çatışmaların başlamasından bu yana ele geçirilen ilk petrol sahası.

suriye_muhalif.png

Suriyeli eylemciler, günlerce süren bir kuşatmanın ardından muhaliflerin ülkenin doğusundaki Deir ez-Zor (Der Zor) bölgesinde bulunan bir petrol sahasını ele geçirdiklerini söyledi.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, al-Ward'ın şiddetli çatışmaların ardından ele geçirildiğini öne sürdüyse de bu iddialar doğrulanamadı.

 

Gözlemevi'ne göre, muhalifler daha önce herhangi bir petrol sahasını ele geçirmemişti.

 

Olay sırasında muhalif gruplar Katar'da bir dizi önemli toplantı için bir araya gelmişti.

 

Pazar günü ayrıca, Kızılhaç Örgütü, çatışmaların yoğun yaşandığı şehirlerden biri olan Humus'a aylardan sonra ilk defa yardım malzemesi ulaştırmayı başardığını belirtti.

 

Kızılhaç Örgütü'nün Suriye delegasyonunun başında bulunan Marianne Gasser, "Geçtiğimiz aylarda Humus'a birkaç kez girdik, ama bu gelişimizde ilk defa Hamidiye ve Kalidiye semtlerine ulaşmayı başardık." dedi.

 

Kızılhaç, 100 yaralıya yetecek miktarda tıbbi malzeme ve 1200 kişiye yetecek miktarda yiyecek ve sıhhi malzeme ulaştırdığını söyledi.

 

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin başkanı Rami Abdel Rahman, " Cafer Tayyar Tugayı'nda bulunan muhalifler, birkaç gün süren kuşatmanın ardından Mayadin şehrinin doğusunda bulunan al-Ward petrol sahasını ele geçirdi." dedi.

 

Gözlemevi ayrıca, görgü tanıkları, yerel halk ve eylemcilere dayanarak muhaliflerin Mayadin'e saldıran bir savaş uçağını düşürdüğünü söyledi.

 

Gözlemevi, Suriye'deki çatışmalar hakkında bilgi sağlayan kuruluşlardan en fazla öne çıkanı. Kuruluş, verdiği bilgilerin tarafsız olduğunu söylese de, bunlar doğrulanamıyor.

 

Rahman, petrol sahasını koruyan 40 askerden bazılarının öldürüldüğünü, yaralandığını veya yakalandığını söyledi.

 

Associated Press haber ajansına konuşan Ömer Abu Leila adlı bir eylemci, petrol sahasının ele geçirilmeden kısa bir süre önce işler halde olduğunu belirtti.

 

Suriye'nin enerji rezervlerinin büyük bir kısmına sahip olmasından dolayı, al-Ward, Deir ez-Zor'daki en önemli petrol sahalarından biri olarak görülüyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz