Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
TÜBİTAK'tan güneş enerjisi sektörüne destek

TÜBİTAK'ın yenilenebilir enerji sanayisine yönelik Ar-Ge çalışmalarını da içeren 1511 kodlu ''Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı'' kapsamında ilk destekler sağlanmaya başlandı.

tubitak.png

Termal güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren Sunstrip tarafından yapılan açıklamada şirketin geliştirmekte olduğu ''Cephe Kollektörü'' için bu desteklerden yararlanmaya hak kazandığı bildirildi. Açıklamaya göre şirket bu kollektörü binalara yapısal bir eleman olarak entegre edilebilecek modüler bir ürün olarak geliştirirken, ürün 6 ay içinde ticari aşamaya geçecek.

 

Açıklamada mimar ve tasarımcıların termal güneş enerjisi sistemlerindeki mevcut uygulamaları verimsiz ve estetik olmaktan uzak, bina ile uyumsuz eski tip çatı uygulamaları olarak algılamaları ve tasarımlarında bu kaygılar dolayısı ile bu sistemlere yer vermemelerinin termal güneş enerjisi sistemlerinin, endüstriyel ve evsel farklı ısıtma/soğutma uygulamaları olarak yaygınlaşmasına engel olduğuna vurgu yapıldı.

 

Sunstrip'in açıklamasında ayrıca kavramsal patent başvuruları yapılan kollektör tasarımının modern mimaride sıklıkla kullanılmakta olan komposit ve giydirme cephelere kolaylıkla entegre edilebilen, modüler bir ürün olarak tasarımcılara, termal güneş enerjisi sistem ve uygulamalarından aktif olarak faydalanma imkanı getireceği ifade edildi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz