Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Tüik elektrik istatistiklerini açıkladı

TÜİK 2010 yıllı Türkiye Elektrik Dağıtım ve Tüketim İstatistiklerini açıkladı.

tuik.png

Erzurum elektrikte kayıp kaçak miktarı bakımından yüzde 12.5’luk oranla Türkiye iller sıralamasında 37’inci sırada yer aldı. Kişi başına elektrik tüketimi miktarı bakımından 60’ıncı sırada yer alan Erzurum’un Türkiye toplamında tüketim payı ise yüzde 0.5 olarak kaydedildi.

 

Kayıp kaçak oranında 22’inci sırada

 

104.304 MWh’lik elektrik kayıp kaçak miktarıyla 37’inci olan Erzurum, iletilen elektrik içindeki kayıp kaçak oranı bakımından ise 22’inci oldu. Türkiye’de kayıp kaçak oranının en yüksek olduğu iller yüzde 77.4 ile Şırnak, yüzde 74.8 ile Hakkari, yüzde 73.5 ile Mardin, yüzde 70.5 ile Diyarbakır, yüzde 64.4 ile Batman, yüzde 57 ile Muş, yüzde 55.2 ile Ş.urfa, yüzde 54.6 ile Van, yüzde 53.3 ile Ağrı olarak sıralandı.

 

Şanlıurfa ilk sırada

 

Erzurum, Kayıp kaçak elektrik miktarı bakımından 37’inci sırada yer alırken, bu kategoride Şanlıurfa ilk sırada yer aldı. Bu ili Diyarbakır, Mardin, İstanbul Avrupa Yakası, Şırnak, Van, İzmir, Batman, Ankara, İstanbul Anadolu Yakası, Antalya, Bursa, Hakkari, Konya, Ağrı, Mersin, Samsun, adana, Muş, Hatay ve Gaziantep takip etti.

 

Kişi başına elektrik tüketimi

 

Erzurum kişi başına elektrik tüketimi bakımından Türkiye sıralamasında 60’ıncı, Büyükşehirler içinde 15’inci, Doğu Anadolu Bölgesinde Elazığ ve Van illerinden sonra üçüncü, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde ise ilk sırada yer aldı. Erzurum’da kişi başına elektrik tüketim miktarı 1206 Kwh olarak hesaplandı.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz