Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkiye’de Nordex rüzgarı esiyor

Dünyada 280 nükleer santrale eşit büyüklüğe ulaşan rüzgar enerjisi gücünü 7 bin 830 MW kurulu güç ile destekleyen Nordex, Türkiye’de ise her 100 haneden birine ulaşıyor. Türkiye’de üretilen elektriğin %3’ünün Nordex türbinlerinden üretildiğini belirten Nordex Türkiye Satış Müdürü Eray Ruşan,  global düşünüp yerel hareket ederek büyümelerini sürdüreceklerini söylüyor.

nordex.png

Rüzgar enerjisi sektörüne yönelik ürettiğiniz ürünler ve sunduğunuz hizmetlerle yeşil enerji alanında nasıl bir kapasiteye ulaştınız?

 

27 yıldır sadece rüzgar enerjisine odaklanmış bir ekibin ve kültürün tüm çalışma ve yatırımlarından tek tek bahsetmek kolay olmayacak. Nordex olarak 3 farklı kıtaya yayılmış üretim tesislerimizle her türlü rüzgar tipine uygun türbinler üretilmekteyiz. 2011 yılı sonu itibariyle dünya çapınca rüzgar enerjisinden elde edilen toplam enerji 280 nükleer santralinkine denktir. Nordex ailesi olarak artmakta olan bu yenilenebilir gücene 7 bun 830 MW kurulu güç ile destek olmaktayız. Bu desteğin her geçen gün artarak devam etmesini sağlayan 2 bin 540 takım arkadaşımız var. Nordex olarak ürettiğimiz teknoloji kadar, sektöre kazandırdığımız bilgili ve tecrübeli çalışanlarla da takdir toplayan bir aileyiz.

Bugün ülkemizde üretilen elektriğin %3’ü Nordex türbinlerinden üretilmektedir. %30’a yakın pazar payına sahip bir firma olarak, her 100 haneden birinin elektriği Nordex türbinleri ile karşılamaktadır. Bu durum, Nordex Türkiye bünyesinde bulunan 70 arkadaşım ve benim için büyük mutluluktur. Net rakam vermek gerekirse, bu yıl sonu itibariyle NX türbinlerimiz ile Türkiye’de 552.5 kurulu güce ulaşacağız. Rakamların ve pazarın da gösterdiği gibi Nordex olarak Türkiye pazarında oldukça aktif ve güçlü bir konuma sahibiz. Ülkemizde gelecek nesillerinin az da olsa omuzlarından yük almayı basarmış durumdayız.

 

Nordex olarak nasıl bir üretim teknolojisine sahipsiniz?  Bu anlamda enerji yatırımcılarına sunduğunuz alternatifleri ve avantajları anlatır mısınız?

 

Rüzgar enerjisi temiz ve verimli bir kaynak olmasına karşın, tüm kıtalarda yaygın ve öncelikli enerji kaynağı arasına henüz girememiştir. Rüzgarı daha popüler ve kolay ulaşılır bir kaynak haline getirmek, devletlerin olduğu kadar türbin üreticilerinin de sorumluluğundadır. Sürekli iyileştirmeler, maliyet düşüşleri ve verimlilik artışları olmaksızın, güçlü lobilerin getirmek istediği enerji kaynakları ile rekabet etmek mümkün değildir. Bunun bilincinde olan bir firma olarak, Ar-Ge çalışmalarına önem vermekteyiz. Dünyanın ilk MW türbinin üreten bir firma olarak bilinen Nordex, bugün Türkiye’de diktiği türbinleri yaklaşık 12 yıldır aynı teknoloji platformu altında geliştirmektedir. Türkiye’de %99 emre amadelik rakamlarına sahip olmamızın sebeplerinden biri de budur. 

Güçlü (IEC 1A), orta(IEC2A) ve zayıf (IEC3A)  rüzgar sınıflarının her birine, farklı kanat boylarına sahip yüksek kapasite faktörlü çözümler sunan Nordex türbinleri, N90, N100 ve N117 isimleri ile adlandırılmaktadır. Bu türbin tiplerine ek olarak, farklı yükseklikte kule tasarımları ile de o sahaya özgü en uygun üretim senaryosunu sunabilmekteyiz.

Türkiye ve Avrupa pazarlarını zorlayan Çinli ve Koreli üreticilerden, kalite farkıyla ayırdedilen Nordex türbinlerinin bu farkı koruyabilmesi için sürekli gelişim göstermesi gerektiğinin bilincinde bir ekibimiz ve yönetim anlayışımız var.

 

Nordex karbon emisyonu salınımı azaltmaya yönelik ne tür çalışmalar yürütüyor?

 

Parkların yerini park alanlarının aldığı, yurttaşların tüketici olarak nitelendirildiği, geri dönüşü olmayan bir gezegende yaşıyoruz. Ne yazık ki bugün dünyayı en çok kirleten şirketler, en büyükler sıralamasında en üstte yer alanlar. Nordex gibi yenilenebilir enerjiye hizmet etmekte olan bir şirkette çalışıyor olmanın verdiği haz ile gerek üretilen teknolojilerde, gerekse kurumsal kültürümüzde karbon izini en aşağılarda tutmaya çalışıyoruz. Nordex türbinleri sadece Türkiye’de yılda yaklaşık 1.2 milyon ton karbon salınımını engelliyor. Bunu 2012 yılı sonu itibariyle kurulumunu tamamlamış olacağımız 221 adet türbinle yapıyoruz. Almanya’daki üretim tesislerinde üretilen bu türbinlerin ortalama kurulu güçleri 2,5 MW’dir. 

Nordex Türkiye ekibi olarak, yaptığımız çevre dostu işin bilincindeyiz. Bu bağlamda, daha fazla yenilenebilir için sınırlarımızı sürekli zorluyoruz. Birçok üreticinin girmek istemediği 1700 metre rakımlı projelerde yer aldık. Yine bir rüzgar yatırımcısının kendi kulelerini üretmesini ve Nordex olarak bu kuleleri kullanmayı kabul ettik. Bu modeli kendi kulvarında ilk kılan, yatırımcının ilk defa kule üretecek olmasıydı. Yine rüzgar enerjisinin ülkemizdeki popülerliğine hizmet etmesi adına, servis modellerimizi de ülke şartlarına göre şekillendirdik. Her rüzgar enerji santraline, o sahadan 7/24 sorumlu olacak yine o sahaya özel en az 2 deneyimli teknisyen veriyoruz. Bu teknisyenler, türbinlere anında müdahale imkanı ile yatırımcının kendi teknisyenlerini iş başında eğitmelerine imkan sunmakta. Böylece, sahanın emre amadelik oranı yükseltilerek karbon emisyonunun azaltılmaktadır.

 

Nordex olarak önümüzdeki 5-10 yılda Türkiye’de nasıl bir büyüme hedefliyorsunuz?

 

Dünyada ve Türkiye’de yeni üretim tesislerine ilişkin yatırım kararlarımız olasıdır. Türkiye’de güçlü konumumuzu devam ettirmek istiyoruz. Ülkemize özgü bir yapı organize etmeye çalışıyoruz. Örneğin, izinler hariç bir RES projesinde tüm işleri anahtar teslim projelendirme kapasitesine sahip, tamamı Türkçe dilinde iletişim kurabilen bir ekip ile sahadayız.

Şimdiye kadar toplam kurulu gücü 85 MW iki projeyi de bu şekilde tamamladık. Bu riski azaltan yapı, sponsorların ve bankaların sevdiği bir model. Aynı zamanda yatırımca tek sorumlu olarak Nordex ile iletişim halinde ki bu durumda planlama ve iletişim çok daha kolay bir hal alıyor. Her sahada, yatırımcı için tutuyor olduğumuz o sahaya ait yedek parça stoklarını ilerleyen yıllarda da Nordex sahalarında görmeye devam edeceksiniz.

Nordex olarak, Türkiye’de 4 milyon Euro’ya yakın stok tutmaktayız. Bu ciddi bir stok maliyeti demek olsa da, zor şartlarda elektrik ticareti yapmaya çalışan rüzgar yatırımcısına destek olabilmek adına yine ülkemize özel bir stratejidir.  IEC class 3 tipi sahalarda hizmet veren N117 gibi kendi klasmanında en yüksek performansa sahip türbinleri ülkemize getirmeye ve kurulumlarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

 

Yenilenebilir de mehter marşı ile yürünüyor

 

Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olan Türkiye’de bu kaynağı verimli bir şekilde harekete geçirmek için bilinçlendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğunu belirten Nordex Türkiye Satış Müdürü Eray Ruşan şunları aktarıyor: “Öncelikle kamunun bu işe gönüllü olduğunu karar ve aksiyonları ile göstermesi lazım. Bugün kamu bu noktadan çok uzakta. Yaklaşımlarının, özel sektör dinamizminde ve kararlılığında olması gerekiyor. Yatırımcıları rahatlatacak, fonları ülkeye sokacak model aslında aşikar. Sorunların temel çıkış noktası da kamunun yenilenebilirdi ki tutumudur. Nükleer konusunda harcanan eforu hep birlikte izledik. Bugün tüm dünyanın uzak durmaya başladığı nükleer enerji konusunda, tek seferde 3 adım büyüklüğünde ilerleyen kamu, yenilenebilir enerjide mehter marşı ile hareket ediyor. Türkiye’de yapılmış sempozyum ve konferanslarda yenilenebilir enerji ile ilgili söylenenleri, önerilenleri, vurgulananları 10 sayfalık özet bir metin altında kolaylıkla toplayabilir ve bir yol haritası çizebilirsiniz, çünkü yıllardır hemen hemen aynı şeyler konuşuluyor.”

 

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz