Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkiye’nin devi yeni enerji şirketi alacak

9 ayda 1.2 milyar dolar kâr elde eden Sabancı Holding’in CEO’su Zafer Kurtul, elektrik üretiminde büyümeyi hedeflediklerini belirterek, “Önümüzdeki dağıtım ihalelerinde şirket satın alarak pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

 
zafer_kurtul1.png

SABANCI Holding, 2012’nin yılın dokuz aylık dönemini 1 milyar 198 milyon lira net kârla tamamladı. Holding’in konsolide net satışları yüzde 17 artarak 19.1 milyar liraya ulaşırken, faaliyet kârı 2 milyar 993 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in toplam varlıkları 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 168 milyar 570 milyon TL’ye, ana ortaklığa ait özkaynakları ise 15 milyar 348 milyon TL’ye çıktı.

 

5000 mw kapasite

 

Elektrik üretiminde pazar payı hedeflerinin yüzde 10 olduğunu belirten Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, “Elektrik dağıtımında ise, Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım şirketimizin pazar payı yüzde 8 olup, önümüzdeki dağıtım ihalelerinde şirket satın alarak pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi. Kurtul, 2017 yılında mevcut projeler tamamlandığında 5 bin MW’ın üzerinde bir üretim kapasitesine ulaşacaklarını ifade etti.

 

Satın alma hedefi

 

Teknosa’nın, 2012’nin ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 34 arttırdığını ve yüksek Kârlılığını koruduğunu belirten Kurtul, “Teknosa, Türkiye elektronik perakendeciliği sektöründe bir ilki daha gerçekleştirerek eylül ayında Avrupa’nın en büyük elektronik satın alma grubu olan Euronics’e katılmıştır. Ayrıca bu yıl faaliyete geçirdiğimiz Internet alışveriş sitemiz Kliksa ile müşterilerimize geniş bir ürün yelpazesini, her gün farklı kampanyalar ve fırsatlarla, Sabancı güvencesiyle sunuyoruz” dedi.

 

Organik büyüme

 

Sigorta şirketleri Avivasa ve Aksigorta’nın büyürken kârlılıklarını da arttırdıklarına işaret eden Kurtul, yeni bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’deki tasarruf oranını olumlu olarak etkileyeceğini, Avivasa’nın sektörün önde gelen şirketlerinden biri olarak sektördeki bu büyümeden payını alacağını söyledi. Sabancı Holding olarak sanayi iş kolunda daha fazla rekabet avantajı yaratabilecekleri alanlara odaklanıp, sermayeyi bu alanlara aktarmak istediklerini kaydeden Kurtul, “Sanayi grubumuzda hedeflerimiz paralelinde organik büyüme ve satın alma fırsatlarını değerlendiriyoruz” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz