Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
TUROB otellere binlerce lira tasarruf ettiriyor

Otellerin her geçen gün yükselen enerji maliyetlerini düşürmek için harekete geçen Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) yakın gelecekte çevreye duyarlı otellerin tercih edileceği öngörüsüyle ‘greeninghotels - yeşillenen oteller’ projesini başlattı. 40’ı aşkın tesisin bu kapsamda sertifikalandırıldığını söyleyen TUROB Başkanı Timur Bayındır, projeye katılan bir otelin yılda minimum 10 ila 15 bin arasında tasarruf edeceğine dikkat çekiyor.

 
turob.png

Türkiye’nin ilk çağdaş oteli Pera Palas’ın açılmasının üzerinden tam 120 yıl geçti. Özellikle 1950’li yıllardan sonra iç ve dış turizmin giderek önemli ve yüksek kazançlı bir işkolu haline gelmesiyle otelcilik sektörü açısından cazibesini artıran Türkiye, Wyndham, Edition, Le Meridien ve Shangri La gibi dünyaca ünlü otel zincirlerinin yatırımlarına da ev sahipliği yaptı.

Son yıllarda ise turizm sektörünün ülke ekonomisindeki önemi hızla artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2010 yılı verilerine göre Bakanlık İşletme Belgeli 2 bin 647 tesis, 299 bin 621 oda, 629 bin 465 yatak kapasitesi bulunuyor. Büyümede frene basmayan sektörün en önemli giderlerinden birini de hiç kuşkusuz enerji maliyetleri oluşturuyor. “Ülkemizde enerjinin en çok kullanıldığı sektörler arasında turizm de yer alıyor” diyen Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “Oteller, gerek sürdürülebilir turizm işletmecilik ilkeleri gerekse enerji maliyetlerini dikkate alarak enerji kullanımlarını da takip altına alıyor. Sektörde; hava sıcaklığı ve mevsim koşullarına bağlı olarak yaz aylarında soğutma, kış aylarında ise ısıtma amacı ile enerji kullanımlarında artış gözlemleniyor. Sektörümüzde faaliyet gösteren işletmeler enerji kullanımını minimum seviyelerde tutmak için çaba harcıyor ve bu alanda dünyadaki örnek çalışmaları işletmelerinde uyguluyor” diye konuşuyor.

 

Oteller yeşilleniyor, maliyetler azalıyor

 

İşletmelerin artan maliyetlerinin düşebilmesi için enerji sektörü kaynaklarının dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak çeşitlendirilmesi gerektiğine işarer eden Bayındır, “Enerji şirketleri de toplumda verimli enerji kullanımı ve tasarruf konusunda teşvik edici projeler ortaya koymalıdır” diyor. TUROB’un gerek enerji maliyetlerini düşürmek gerekse küresel ısınmayla mücadeleye katkı sunmak için ‘greeninghotels’ adlı projeyi geliştirdiğini açıklayan Bayındır, şu bilgileri veriyor: “5. Dünya Su Forumu sırasında başlattığımız Yeşil Oteller Projesi’ne, greeninghotels (yeşillenen oteller) projesi ile devam ediyoruz. Bu projede denetimler, tamamen tarafsız bir şekilde dünyanın en büyük akreditasyon firmalarından biri olan, Dünya Su Forumu sırasında da birlikte çalıştığımız Bureau Veritas tarafından yapılıyor. Şu ana kadar Türkiye genelinde 40’ın üzerinde otel bu standarda kavuştu.”

 

Greenınghotels ağına nasıl dahil olunuyor?

 

Bayındır’ın verdiği bilgilere göre Greeninghotels belgesini almak için yapılması gerekenlerden bazıları şöyle:

Güneş ışığından yararlanılması, ısı kayıplarının engellenmesi, ısıtma ve soğutmada otomasyon,  genel alanlardaki aydınlatmalarda hareket sensörleri kullanılması, genel alan ve misafir odalarında, su tasarruf sistemleri kullanılması;

A sınıfı enerji verimliliği bulunan cihazların tercih edilmesi, atık yağların biyodizel tesislerine ulaştırılması ve toplanması,

periyodik su ve elektrik tesisatı bakımlarının yapılıyor olması, yağmur suyundan faydalanılması ve serinletmelerde, klima yerine tavan pervanelerinden yararlanılması…

 

Zorunluluk değil, ‘sorumluluk’ esas

 

Sosyal sorumluluk esasları ile sürdürdükleri projenin diğer çevre koruma esaslı otel sertifikalandırma programlarından daha esnek bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Bayındır, projeye dahil 100 odalı bir otelin elektriğinden su tüketimine gerçekleştirdiği yıllık tasarrufun nominal karşılığının 10 ile 15 bin lira arasında değiştiğini dile getiriyor.

Timur Bayındır, ‘yeşil otel’ kavramının dünya genelinde çok yeni bir yaklaşım olduğuna, bu konuda farklı yerel çalışmaların bulunduğuna da dikkat çekiyor. Bu oluşumu global ölçekte bir standart altında buluşturmanın pek de mümkün olmadığını düşünen Bayındır, bu trende İSO standardı gibi bir çerçeve kazandırmak için 5 ila 7 yıllık bir sürece ihtiyaç olduğunu ifade ediyor. Bayındır, otellerin inşaası sürecinde atılacak adımlarla tasarrufun kolaylaşacağına da işaret ederek, “Örneğin inşaat aşamasında LED aydınlatma sistemini devreye almak çok daha kolay. Bununla birlikte ısı yalıtımı önlemleri sonradan hayata geçirildiğinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Yatırım aşamasında atılacak bu adımlar maliyet verimliliğini de artırıyor” şeklinde konuşuyor.

Bayındır, greeninghotels’in yanısıra tesislerden çıkan ambalaj atıklarının geri kazanılabilmesi için ÇEVKO ile işbirliği yaptıklarını, ayrıca 2008 yılında atık pillerin toplanması için başlattıkları projenin TAP ile gelişerek devam ettiğini de aktarıyor.

 

Oteller için enerji yatırımlarının önü açıldı

 

TUROB Başkanı Timur Bayındır, şimdiye kadar sadece doğal çevresi ve teknik altyapısı müsait olan otellerin hayata geçirdiği enerji yatırımlarının yeni yasal düzenlemeler ile birlikte hız kazanacağına dikkat çekiyor. Enerjisini güneş panellerinden veya kojenerasyon sistemlerinden karşılayan tesislerin halihazırda olduğunu, fakat elektrik üretiminin önünün açılmasıylaözellikle resortlerde benzer tesislerin ardıardına faaliyete geçeceğini ileten Bayındır şöyle konuşuyor: “Özellikle Antalya bölgesinde güneş enerjisinden elektrik üretimi yaygınlaşmaya başlıyor. 1970’lerden bugüne güneş enerjisini su ısıtma anlamında kullanan Antalya bölgesi artık ileri teknolojilerin kurulum maliyetlerinin düşmesi ile birlikte elektrik de üretmeye başladı. Konu hakkında Antalya Belediyesi’nin sıfır karbon emisyonlu ev projesi son derece önemli. Bu tür iyi örneklerin yakın tarihte artacağı kesin.”

Türkiye'de rüzgar türbinlerinden elde edilen enerjinin havuza satın alma bedelinin diğer kaynaklardan üretilen elektrikten düşük olmasının Avrupa ülkeleri ile bir tezatlık oluşturduğuna da değinen Bayındır, “Tam tersine temiz enerjinin teşvik edilmesi amacı devletin birim satın alma bedelinin diğer kaynaklardan üretilene göre daha yüksek fiyattan olması gerekir” diyor.

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz