Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Tuz Gölü güneş enerjisi ihtiyacını karşılar mı?

ODTÜ Güneş Araştırma Merkezi (GÜNAM) Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, Tuz Gölü’nün 3’te 2’sinin güneş panelleriyle kapatılması halinde Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük bölümünün rahatlıkla karşılanacağını söyledi.

 
tuz_golu.png

Prof. Dr. Turan, “Çarpıcı olsun diye Tuz Gölü’nü örnek veriyorum. Güneşten o kadar yüksek bir enerji akışı var” dedi.

Türkiye’de önümüzdeki yıllarda kullanımı giderek artacağı tahmin edilen güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgili olarak Uluslararası SolarTR-2 Güneş Elektriği Kongresi Türkiye’den 100 güneş enerjisi uzmanının katılımıyla başladı. Üç gün sürecek kongrede ABD, Almanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İsrail, İtalya, Japonya, Mısır, İran, Belçika, İsviçre, Filistin’den 40 ve ülkemizden de 60 olmak üzere 100 konuşmacı olacak.

 

Enerji miktarı belli

 

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin gereksiniminden çok daha fazla olduğunu ifade eden ODTÜ Güneş Araştırma Merkezi (GÜNAM) ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, İç Anadolu’da Tuz Gölü’nün 3’te 2’si güneş panelleri ile kaplanabilirse Türkiye’nin enerji ihtiyacının da rahatlıkla karşılanacağını söyledi. Türkiye’nin herhangi bir noktasında Ankara ya da Antalya’da elde edilecek enerji miktarlarının belli olduğunu belirten Prof. Dr. Raşit Turan, şunları söyledi:

 

Yüksek enerji akışı

 

“Bir güneş panelinin alanı belli. Toplam Türkiye’nin kullandığı enerjiyi bu alana bölersek karşınıza ne kadar kaplamanız gereken alan çıkar. Bu alan herkesin düşündüğü gibi çok geniş alanlar değil. Verdiğim örnek çarpıcı olsun diye Tuz Gölü’nü veriyorum. Tuz Gölü’nün üçte ikisini panellerle kaplarsanız, bugün Türkiye’nin tüm enerji ihtiyacı karşılanır. O kadar yüksek bir enerji akışı var yani güneşten.”


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz