Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Ulaşımda enerji devrimi

Alternatif enerji ve bilişimin artan ağırlığı trafiğe de yansıyor. Ulaşımın çehresini değiştirecek yepyeni teknolojiler sokaklara çıkmaya hazırlanıyor.

ulasim.png

Bombardier firmasının Mannheim'daki araştırma merkezinde bir elektrikli otobüs... Raylı taşıt uzmanları otobüsün kablosuz nasıl şarj edilebileceği üzerinde çalışıyor. Yeraltındaki manyetik bir bobin ile otobüsün alt kısmındaki bobinler arasında oluşan elektirik alanı üzerinden otobüsü şarj etme koşulları hazırlanıyor.

 

Bombardier firmasından mühendis Thoralf Schnarr, "Bu sistem, otobüslerin uzun süre park ettiği son duraklara yerleştirilecek ve orada yolcular inip binerken şarj edilecek biçimde tasarlandı" diyor.

 

Geleceğin trafik tasarımında devrim

 

Araştırmacılar bu sayede Almanya'daki tüm otobüs trafiğini kablosuz bir biçimde elektrikle çalışır duruma getirmeyi hedefliyor. Uzmanlara göre bu sistem oldukça yakın bir tarihte hayata geçirilecek.

Berlin'de, tarihî Schöneberg gaz deposundan 600 kilometre ötede enerji dünyası için bir devrim tasarlanıyor. Daha şimdiden güneş sistemleri, yakıt hücreleri ve rüzgâr türbinleri çevre dostu yöntemlerle elektrik üretiyor. İşyerleri, yakında da ev ve otomobiller için. Elektrikli otomobiller hareketliliği artıyor ancak bilim insanlarının gelecek için daha büyük planları var:

InnoZ Araştırma Merkezi'nden Frank Christian Hinrichs, "Bu araçlar, hem hareketliliği artırıp hem de aküleri sayesinde enerji depolamaya hizmet edebilir. Örneğin elektrik iletimini sağlamaya yardımcı olabilirler. Amacımız, hedeflediğimiz enerji dönüşümünü başarmak için bunun araçlarını da en iyi işler hale getirmek."

 

Trafik çilesi sona eriyor

 

Eğer güneş ve rüzgârdan elde edilen elektrik fazlası varsa bu otomobillerin akülerinde depolanacak. Elektriğe ihtiyaç duyulduğunda, gerekli elektrik bu akülerden temin edilecek.

Bu sistemin en iyi araba paylaşımı olarak bilinen carsharing modelinde ve kiralık elektrikli bisikletlerde işleyeceği belirtiliyor.

 

Ortak ürün: enerji

 

Araştırmacı Andreas Knie, "Diyelim ki sabahları şehirden dışarı çıkıyorsunuz, metroya, banliyö trenine biniyorsunuz, belki kendi otomobilinizi kullanıyorsunuz veya bisikletinize biniyorsunuz. İşte bunların hepsini kendi ürettiğiniz yenilenebilir elektrikle yapabilirsiniz. Ama elektrik sizin kendi mülkünüz olmuyor, aksine ortada ne varsa hep beraber kullanılıyor ve büyük bir verimlilik yaratıyor."

Paylaşılan otomobil ve elektrikli kiralık bisikletlerin, gelecekte diğer otomobillerin akülerini elektrik deposu olarak kullanabileceği zamanlar çok uzakta sayılmaz.

Mannheim'da otobüs ve taksileri öncelikle kablosuz şarj etme sistemi üzerine çalışılıyor. Bu sistemin aynı zamanda enerji kaynağı olarak kullanılması ise çalışmanın bir sonraki aşaması.

Kaynak: Deutsche Welle Türkiye


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz