Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası İşbirliği

Nevşehir Üniversitesi'nde (NEÜ) "Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası" konulu konferans ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

 
ruzgar.png

NEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından 16-18 Mayıs 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan "Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası" konulu konferans ile ilgili protokol, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, AHİKA Genel Sekreter Vekili Davut Yeşil ve Konferans Başkanı Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Alper Aslan arasında imzalandı.

 

Protokolün ardından "Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası" konulu konferans ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, tüm ekonomiler için enerji sektörünün ekonomik faaliyet hacmi içerisinde çok önemli yer tuttuğu, bilimsel anlamda çeşitli uluslararası akademik dergilerde enerji, enerji ekonomisi, enerji politikaları ile ilgili makaleler yer almasına rağmen, farklı ülkelerden çeşitli disiplinlerden akademisyenler ve araştırmacıların bir araya geldiği bilimsel konferans ve sempozyumların sayısının sınırlı olduğu ifade edildi.

 

Bu gerçekten hareketle, NEÜ olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Ahiler Kalkınma Ajansı işbirliği ile Türkiye'de daha önce hiç düzenlenmemiş "Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası" başlıklı bir konferans tertip edildiği belirtilen açıklamada, "Böylece geniş çapta katılımcılara ulaşarak ülkemizin en önemli turizm zenginliklerinden olan Kapadokya bölgesinde enerji odaklı ekonomi politikaları ve enerji sektörünün gelişimini akademik olarak tartışmayı amaçlamaktayız. Bu amaçla protokol imzalanmıştır. Bu birliktelikle uluslararası alanda konusunda otorite isimlere ev sahipliği yapmayı planladığımız Kapadokya Serisi: Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası Konferansı'nda çeşitli ülkeler ve ülke grupları ile yerel ve bölgesel bazda enerji ekonomisinin etkilerinin ortaya konulması, enerji sektörünün küresel bir pencereden ele alınması ile bu paralelde enerji sektörünün ekonomik, siyasi ve sosyal etkileri konusunda politika çıkarımları yapılabilecektir" denildi.

 

Organizasyon sonrasında konferansta sunulan ve hakem sürecinden geçirilen çalışmaların "International Journal of Energy Economics and Policy" ve "Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi"nde yayınlanacağı bildirildi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz