Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Van'da Tuşba Yenilenebilir Enerji Sempozyumu

Van Valisi Münir Karaloğlu, Van için bir hedeflerinin olduğunu belirterek,"2023 vizyonumuzda Van'ı güneş enerjisi bakımından Türkiye'nin en önemli, hem enerji üretim merkezi hem de teknoloji üretim merkezi haline getirme noktasında bir vizyonumuz var. İnşallah bilim adamlarımızın da katkısıyla bu vizyonumuza ulaşırız diye temenni ediyorum" dedi.

general_electrics.png

Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Tuşba Yenilebilir Enerji Sempozyumu' başladı. İki gün sürecek olan ve Elite World Otel'de düzenlenen sempozyuma Van Valisi Münir Karaloğlu, bazı kamu amirleri ve akademisyenler katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık İçli, Van'ın Türkiye'nin en çok güneş enerjisi alan ili olduğunu belirtti. Bu bakımdan Türkiye'nin en doğru yatırım bölgesinin Van ve doğusu olduğunu anlatan Prof. Dr. İçli, yatırımcıların henüz buraya keşfetmediklerini kaydetti. Slayt sunum eşliğinden Türkiye'de tüketilen enerji verileriyle de ilgili bilgiler veren Prof. Dr. İçli Türkiye'de 2011 yılında 230 trbayt enerji tüketildiğini vurguladı.

 

DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Demirci'nin de kısa bir konuşma yapmasının ardından kürsüye gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, yenilenebilir enerjinin önemine değindi. Dünyanın enerji ihtiyacının büyük bir çoğunluğunun, neredeyse yüzde 100'üne yakınının fosil kaynaklardan elde edildiğini ifade eden Karaloğlu, bu fosil kaynaklarının her birinin bir ömrünün olduğunu ve günün birinde de mutlak şekilde tükeneceğinin bilindiğini kaydetti. Karaloğlu, "İşte petrolün 41 yıl olduğu söyleniyor, doğalgazın 60 yıl, kömürün de 200 yıl olduğu söyleniyor. Bugün dünyanın kargaşa, karmaşa ve savaş noktalarına baktığınızda aslında dünyayı yönlendiren güçlerin, bu fosil kaynaklarına hakim olma savaşları olduğunu görürsünüz. Onun için mutlak suretle dünya enerji ihtiyacını giderecek bu fosil kaynakları yerine ikame edilecek yeni kaynakları bulma keşfetmek ve kullanmak durumundadır. Onun için bu tür çalışmalar hem dünya için hem de ülkemiz için çok önemli çok kıymetli. Öyle bir enerji kaynağı ikame etmeniz lazım ki artık fosil kaynaklarla çevresini ve doğal dengesini mahvettiğimiz dünyanın doğal dengesine de zarar vermeyecek yeni enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları keşfetmeniz lazım. O bakımdan güneş, hidroenerji, jeotermal, rüzgar ve biyoenerji, hem enerji ihtiyacının giderilmesi bakımından hem de temiz çevreyi kirletmeyecek enerji olmaları bakımından son derece önemlidir" dedi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz