Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Yılda 152,8 GWh elektrik üretecek

Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali, Siemens'in Türkiye'de imza attığı rüzgar enerjisi yatırımlarının 200 MW'a ulaşmasını sağlayacak.

balaban.jpg

Siemens ile Borusan EnBW Enerji'nin Tekirdağ'da kurmayı planladığı Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali, hem sağlayacağı kapasite hem de çevreci etkisi ile bu konuda iyi bir örnek oluşturmaya aday. Türkiye'de elektriğin en fazla tüketildiği yer olan Marmara Bölgesi'nin ihtiyacını karşılama konusunda önemli bir eksikliği giderecek olan Tekirdağ Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali, yılda 152,8 GWh elektrik üretecek.

 

Santral, yıllık yaklaşık 95 bin ton karbondioksit salınımının önüne geçecek. Kurulacak 22 türbinin her biri 2.3 Megavvatt (MW) güç üretecek ve toplam 50 MW'a ulaşacak üretim 43 bin konutun ihtiyacı olan enerjiyi temiz enerji olarak sağlayacak. Borusan EnBW Enerji, 50 MW kurulu güce sahip Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali ile birlikte Siemens'in Türkiye'de imza attığı rüzgar enerjisi yatırımları 200 MW'a ulaşacak.

 

Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali'nde Siemens'in 108 metre kanat çapındaki, düşük ve orta güçteki rüzgarda bile enerji üretebilen türbinleri kurulacak. Siemens, santralin tamamlanarak üretime başlamasını takiben Borusan EnBW Enerji'ye Balabanlı RES için 10 yıl boyunca servis hizmeti de verecek.

 

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur ise "Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali projemizde Siemens gibi alanında uzman bir kurum ile çalıştığımız için son derece memnunuz. Projemizin de çok başarılı olacağına inanıyorum." diyor.

 

Siemens Rüzgar Gücü'nün en önemli kaynağını, 7 bin 800'den fazla çalışanı ve çalışanlarının sahip oldukları deneyim, teknik bilgi ve hizmet şevki oluşturuyor. Kurulumu takip eden süreçte de Siemens, sistemin sürdürülebilirliğini sağlama konusunda rol oynayarak değer katmayı sürdürüyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz