Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Yusufeli için imzalar atılıyor

Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nin sözleşmesi bugün imzalanıyor.

yusufeli.png

Yusufeli ilçesinde yapılacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi'nin sözleşmesi bugün imzalanıyor.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nin sözleşmesinin, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımıyla yarın saat 10.00'da DSİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda imzalanacağı bildirildi.

 

Açıklamada, 13 Ağustos 2012 tarihinde inşaat ihalesi yapılan Yusufeli Barajı ve HES'in iş bitim süresinin 2 bin 340 gün olduğu ifade edilerek, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilecek Yusufeli Barajı ve HES'in tamamlandığında 270 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde ise dünyanın 3. yüksek barajı olacağı vurgulandı.

 

Toplam depolama hacmi yaklaşık 2.2 milyar metreküp olacak Yusufeli Barajı ve HES ile yıllık 1 milyar 817 milyon kilovat saat enerji üretileceği belirtilen açıklamada, ülke ekonomisine yılda 182 milyon dolar katkı sağlanacağı kaydedildi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz