Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Akkuyu Nükleer Santrali en büyük yatırım olacak

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hızlı bir gelişim içerisinde olmasından memnuniyet duyduğunu belirtirken Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin, "Toplam yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar olan Akkuyu santrali ülkemizde bir kalemde en büyük yatırım olacak. Santralle ilgili çalışmalar sorunsuz sürüyor" dedi.

erdogan.jpg

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık çalışma ofisinde yapılan Türkiye-Rusya 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, konseyin ilk toplantısının 2010 yılında gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Konseyin bugünkü toplantısında ikili ilişkilerin her çerçevesini değerlendirme fırsatı bulduk" dedi.

 

Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hızlı bir gelişim içerisinde olmasından memnuniyet duyduklarını ve Rusya'nın, Türkiye'nin en büyük ikinci ticari ortağı olduğunu karşılıklı yatırımlarda da önemli bir ivme yakalandığını dile getirerek Rus Sberbank'ın Denizbank'ı satın alarak Türkiye'nin bankacılık sektörüne girdiğini hatırlattı.

 

Türk girişimcilerin de Rusya'ya bugüne kadar 10 milyar doları aşan yatırım gerçekleştirdiklerini ve bu yatırımların üst seviyelere çıkaracaklarına emin olduklarını ifade eden Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin, "Toplam yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar olan Akkuyu santrali ülkemizde bir kalemde en büyük yatırım olacak. Santralle ilgili çalışmalar sorunsuz sürüyor" dedi.

 

Erdoğan ayrıca; ekonomik, ticari, bilimsel ve teknik işbirliğiyle 2012-2015 yılları arasındaki gelişim perspektifini ortaya koyan orta vadeli programı imzaladıklarını belirterek, bu kapsamda 11 anlaşma imzalandığını ifade etti. Erdoğan şöyle devam etti:"Mutabakat muhtıralarını ekonomik işbirliği irademin memnuniyet verici yansımaları olarak görüyorum. İnsani ve kültürel ilişkileri etraflıca ele aldık. Kültür merkezi kurumasını ve şehitlikleri karşılıklı şekilde açmaya yönelik anlaşmaları imzaladık. Bu anlaşmaların iki ülke arasında vizelerin kalkmasıyla başlayan temaslara yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyorum."

 

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, BM'nin, İran'a yönelik ambargolar kapsamında petrol alımının azalmasından kaynaklanan petrol ihtiyacının Rusya tarafından desteklenip desteklenmeyeceği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

 

"Bildiğiniz gibi İran, Rusya'dan sonra ikinci doğalgaz ithali yaptığımız ülkedir. Bu konuyla ilgili bize yaptırımlarda 'Buna da uyacaksınız, buna da uymanız gerekir' şeklinde bazı yaklaşımlar olduğunda 'Biz buna uyamayız' dedik. Bizim için stratejik önem haizdir. Dolayısıyla bu ihtiyacımızı buradan karşılayacağımızı, zaten ilgililere hep söyledik. Şu anda bulunduğumuz nokta yine aynıdır. Çünkü bizim için stratejik ürün olması hasebiyle biz bunu alırız. Takas noktasında da yapmamız gereken takas neyse, bu takası da yapacağımızı yine kendilerine söyledik. Bundan sonra o istikamette olursa devam ederiz. Çünkü buna benzer şeyleri farklı ülkeler yaparken oluyor da Türkiye böyle bir adım attığı zaman niye olmasın. Her ülke kendi çıkarlarını düşünüyor. Türkiye de kendi çıkarlarını tabii ki düşünecektir."

 

Zor zamanlarında partnerlerimize her zaman destek vermeye hazırız

 

Vilademir Putin, Rusya'nın Türkiye'nin ticari ilişkilerinin hacmi bizim dost ülkeye geldiğimizi gösteriyor" diyerek Rusya'nın, Türkeye'nin ikinci iş ortağı olduğuna vurgu yaptı.

 

En yakın zamanda ticaret hacminin 10 miyar dolara çıkarmak istediklerini belirten Putin, enerji alanındaki işbirliğine dikkat çekti.

 

İki ülke arasındaki işbirliğinin sadece hidrokarbonla sınırlı olmadığını ifade eden Putin, "Zor zamanlarda partnerlerimize destek sağlıyoruz. Diğer ülkeler bir zorluk yaşandığı her zaman destek vermeye hazırız" dedi.

 

Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin ise Putin, yatırım hacminin çok ciddi olduğunu ve bunun Rusya tarafından karşılanacağını söyleyerek, aynı zamanda yatırımın yüzde 25'inin Türkiye'de yeni iş yerlerine yönlendirileceğini ve karşılıklı ödemelerde milli dövizlerin kullanılmasının söz konusu olduğunu kaydetti.

 

Putin, yatırım için uygun atmosferin yaratılmasının önemli olduğunu vurgulayarak Rus Siber Bank'ın Denizbank'ı almasını "Avrupa'nın en büyük ticari olayı" olarak nitelendirdi.

 

Rusya Devlet Başkanı Putin ayrıca, şuan yüzden fazla Türk öğrencinin nükleer konusunda Rusya'da eğitim gördüğünü belirtirken iki ülke arasındaki turizm alanındaki işbirliğinin de önemine dikkat çekti.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin, Türkiye-Rusya arasındaki Akkuyu Nükleer santrali, Güney Akım Projesi ve diğer projelerden hangisinin öncelikli olduğuna yönelik bir soruya, "Her şey plana göre sürdürülmektedir. Türk partnerlerimizin Rus tarafının üstlendiği riskleri anlamasını bekliyoruz. Bu proje için her hangi bir sınır görmüyorum, sorun görmüyorum şimdilik. Türk tarafı da bu projeye ilgi duyuyor" yanıtını verdi.

Kaynak: ANKA


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz