Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Alman Bankası KOBİ'lerin güneş enerjisi projelerine destek verecek

Alman Kamu Yatırım Bankası KfW KOBİ'lerin enerji verimliliği ve yenilenebilir projelerine destek verecek.

gunes2.jpg

Türkiye'de 10 milyar avroluk portföyü bulunan Alman Kamu Yatırım Bankası KfW'nin önümüzdeki dönemde KOBİ'lere destek vermeye odaklanacağı bildirildi.

 

Deutsche Welle Türkçe'ye konuşan bankanın sözcüsü Charis Pöthig KFW'nin 2011 yılında toplam fonlarının üçte birine denk olacak şekilde 22.8 milyar avroluk kaynağı iklim ve çevrenin korunması için kullandırdığı bilgisini verirken, Türkiye'de ise Yatağan Termik Santrali’nin sülfürden arındırılması projesi gibi önemli projelerde yer aldıklarını ifade etti.

 

Pöthig açıklamasında Kfw'nin aracısız olarak kullandıracağı enerji finansman desteklerinin de hazırlık aşamasında bulunduğu bilgisini paylaşırken, bu kapsamda kamu binalarındaki enerji verimliliği projesi için 118 milyon avro, güneş enerjisi santralleri için ise 100 milyon avro tutarındaki finansman desteklerinin hazırlık aşamasında olduğunu ifade etti.

 

Kfw sözcüsü Pöthig sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Türk hükümetinin ekonomideki öncelikleri doğrultusunda, Alman Kamu Yatırım Bankası Kfw, ülkedeki küçük ve orta ölçekli firmaların desteklenmesi konusundaki faaliyetlerine finansal sektör ve enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji programları aracılığıyla odaklanacak. Grubun ihracat, iklim ve altyapı alanlarında destek sunan kolu Kfw IPEX Bank da, enerji ve çevre projeleri, endüstri ve trafik altyapısı ile ticaret finansmanı alanındaki faaliyetlerini büyütecek.”

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz