Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
BMW’ler Nordex rüzgarıyla üretilecek

Nordex dünyaca ünlü araba markası BMW’nin Almanya’nın Leipzig kentinde bulunan otomobil montaj fabrikasına rüzgar türbini kuracak. Türbinlerin 140 metre yüksekliğindeki kulelere inşa edilmesi sayesinde yıllık getirisi geleneksel 100 metrelik kulelere göre %20 fazla olacak projenin, 2013 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

nordex.jpg

Alman rüzgar türbin üreticisi Nordex’ten yapılan açıklamada, dünyaca ünlü araba markası BMW’nin Almanya’nın Leipzig kentinde bulunan otomobil montaj fabrikasına kurulacak olan rüzgar türbinlerinin Nordex tarafından sağlanacağı belirtildi. Yenilenebilir enerji alanında Almanya’nın önde gelen firmalarından WPD AG ile anlaşan Nordex, anlaşma kapsamında, BMW’ in Leipzig’de bulunan bu fabrikaya dört adet N100/2500 multi-megavat rüzgar türbini kuracak. Türbinler, yerel rüzgar koşullarından da azami seviyede faydalanmak üzere 140 metre yüksekliğindeki kulelere inşa edilecek. Bu sayede türbinlerin yıllık getirisi geleneksel 100 metrelik kulelere göre %20 fazla olacak. Bu yılın Eylül ayında start alan projenin, 2013 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin operatörlüğünü yenilenebilir enerji alanında Almanya’nın önde gelen firmalarından WPD AG’nin yürüteceğini belirten Nordex Yönetim Kurulu Üyesi Lars Bondo Krogsgaard, “Büyük sanayi tesislerine elektrik tedarik etmek sektörümüz için yeni ve önemli bir pazardır. Dolayısıyla BMW projesi için WPD’in bizi seçmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

Büyük talep gören  N117/2400’ın üretimini artıracak

Nordex, seri üretimine bu yılın Ağustos ayında başladığı “Gamma Generation” platformunun son ferdi olan rüzgar türbini N117/2400 rüzgar türbinlerinde üretim artışına hazırlanıyor. Konuya ilişkin Nordex tarafından yapılan açıklamada, N117/2400 türbinlerine olan ilginin yüksek olduğu belirtildi. 2012 yılı içinde verilen siparişlerin beklentilerin üzerinde olduğu vurgulanan açıklamada, Nordex’in Almanya’nın Rostock kentinde bulunan kanat fabrikada üretilen 58.5 metrelik dev kanatların üretim kapasitesini yükseltmek için istihdam artışına gidileceği belirtildi. Yapılan açıklamaya göre, toplam kurulu güçleri 320 MW’ı aşacak olan ve 130’dan fazla rüzgar türbinleri için yılda 400 kanat üretecek olan fabrikaya,N 10 milyon Avro yatırım ile iki üretim bandı daha ilave edilecek. Bu kapasite artışı sonrasında bu üretim bantlarında çalışan sayısı 130 kişi artırılarak 2013 sonunda 200’e çıkacak.

IEC3 sınıfına uygun düşük rüzgarlı olarak adlandırılan bölgeler için geliştirilen N117/2400, büyük rotor çapıyla da geniş bir süpürme alanı sağlarken, kullanılan NR58.5 kanatlarının N100/2500’de kullanılan NR50’ye göre daha uzun olmasına rağmen daha hafif olduğu belirtiliyor. Yapısal ve aeorodinamik tasarımı Nordex’e ait olan NR58.5 kanatlarının karbon elyafından üretilmesi nedeni ile çok daha hafif olduğu bildirildi. 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz