Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Çöp gazından enerji üretimi üniversitelileri şaşırttı

Tecrübe ve birikimlerini özellikle üniversite öğrencileri ile paylaşmaya özen gösteren İZAYDAŞ, Kocaeli ve Uludağ Üniversitesi öğrencilerini ağırladı.





cop_gazi.jpg

Tecrübe ve birikimlerini özellikle üniversite öğrencileri ile paylaşmaya özen gösteren İZAYDAŞ, Kocaeli ve Uludağ Üniversitesi öğrencilerini ağırladı. Tesisi gezen üniversiteliler, alternatif enerji konusunda çöp gazından enerji üretiminin pek bilinmediğini, ülkemizde böyle tesislerin yaygınlaşması gerektiğine inandıklarını belirtti.

Kocaeli ve Uludağ Üniversitesi öğrencileri, İZAYDAŞ'ı gezerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Kocaeli Meslek Yüksek Okulu Kimya Bölümü ve Uludağ Üniversitesi'nin Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri farklı günlerde 45'er kişilik gruplar halinde İZAYDAŞ'ı ziyaret etti. Üniversiteli öğrencilere önce konferans salonunda bir sunum yapıldı. İZAYDAŞ Proje Sorumlusu Onur Uludağ ve İZAYDAŞ Pazarlama birimi çalışanlarından Osman Boz, şirketin kuruluşundan bugüne işleyişi, hizmet verdiği alanlar ve çalışma sistemindeki detayları anlattı. Sunumun ardından yapılan tesis turunda üniversiteliler, depolama alanları, yakma tesisi, biyogaz ve çöp gazından elektrik üreten tesisleri de yerinde görme fırsatı buldu.

İZAYDAŞ'ın atık yönetimi konusundaki kapsamlı çalışmalarının yanında enerji üretimindeki faaliyetleri de görme fırsatı bulan çevre mühendisliği öğrencileri, yapılan işin önemine dikkat çekti. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Elif Nisa Çeper, daha önce İZAYDAŞ'ı hiç tanımadığını belirterek, "Atık yönetimi konusunda artık çok şey biliyorum. Mesela atık konusunun Türkiye'nin önemli bir sorunu olduğunu öğrendim. Ayrıca çöpten ve atıklardan enerji üretmek kadar güzel ve mantıklı bir şey yok" diye konuştu. Öğrencilerden Gökçe Şeker ise, "İZAYDAŞ'ı görmek daha önce hiç aklıma gelmezdi. Çöplerden enerji üretilmesi bana çok ilginç geldi. Geleceğimiz için çok önemli bir tesis" dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz