Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Deriner HES 12 Aralık’ta hizmete giriyor

Dünyanın altıncı en yüksek barajı olan ve Türkiye’de üretilen toplam hidroelektriğin yüzde 6′sını karşılayacak Deriner Barajı, 12 Aralık’ta hizmete girecek.

deriner.jpg

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü’nce yaptırılan, 249 metre gövde yüksekliğiyle kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın üçüncü, dünyanın 6′ıncı en yüksek barajı Deriner, 12.12.2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

 

Çoruh Nehri üzerinde 1998 yılında yapımına başlanan Deriner Barajı, Türkiye’de üretilen hidroelektriğin yüzde 6′sını karşılayacak. Toplam gövde hacmi 3 milyon 400 bin metreküp olan barajda, 1 milyar 920 milyon metreküp su depolanacak.

 

Yıllık 2 milyar 118 milyon kilovat saat enerji üretilmesi planlanan Deriner Barajı ile HES sayesinde yaklaşık 685 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak.

 

Yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolara mal olan barajın 7 yılda kendisini amorti etmesi bekleniyor. Deriner Barajı, gerek üreteceği enerji gerek sağlayacağı istihdam açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz