Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Doğalgaz sorunu yok, talepler hemen karşılanabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz terariki ile ilgili bir sorunun olmadığını, sanayiciden gelen talepleri hemen karşılayabileceklerini dile getirdi. Yıldız, "Varsa kontrat yapacaklar müsteşarımızın da içinde bulunduğu heyetten temen edebilir." dedi.

 
taneryildiz.jpg

Türkiye İşadamlari ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından tertip edilen 2. Türk-Alman Enerji Forumu'na katılan Enerji Bakanı Yıldız, gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı. Gaz tüketen sanayicilerin planlarını yapamadıklarını iddia ederek Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'na başvurduklarının aktarması üzerine Yıldız, "Doğalgaz ile ilgili Ocak ayının arefesindeyiz. Bu nedenle geçenlerde sanayicilerle bir araya geldik. Dün de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ile BOTAŞ tarafı sanayiciyi dinledi. Gaza gerek duyan firmalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile BOTAŞ'a başvursun. Şu an gaz ile ilgili sorun yok, talebi olan varsa karşılayabiliriz. Varsa kontrat yapacaklar müsteşarımızın da içinde bulunduğu heyetten temin edebilirler. Talebi olan varsa rahatça gelebilir." ifadelerini kullandı.

 

Enerji Bakanı Yıldız, kaçak petrol denetimleri ve EPDK'nın yeni yapısı ilgili bir soruya, "EPDK için Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile bir araya geldik. Burada kaçak önlemlerinde bizim rollerimiz ve görev dağılımımızı belirliyoruz. EPDK ve genel müdürlükler arasında görev dağılımının kısmen ele alma ihtiyacı doğdu. Onun için böyle bir yapılanmaya gidiyoruz." karşılığını verdi.

2. Türk-Alman Enerji Forumu ile ilgili soruları da Yıldız, şöyle cevapladı:

 

"Bu forum yeni yatırımlara imkan tanıyacak. Getirileri muhakkak olacak. Onun için ben, uluslararası yatırımcıları Türkiye'ye davet ediyorum. Bakın yenilenebilir enerji kaynakları oranımız şu an yüzde 25-26 dır. Yüzde 30 hedefi hakikate uygun, bu oranı aşabiliriz de. Yine unutmamak gerekiyor; Avrupa Birliği ülkelerinin 2 katından daha fazla yenilenebilir kaynaklarımız var. Bütün bunlar Türkiye'nin enerji yatırımları adına ne denli çekici olduğunu ortaya koyuyor."

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz