Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Doğalgaza zam gelecek mi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, vatandaşların Aralık ayında gerek doğalgaz gerek elektriği Kasım fiyatlarından alacağını belirterek, ”Sanayici ve mesken kullanıcılarına herhangi bir fiyat değişikliği yok. Kasım ayında onları etkileyecek bir düzenleme yapılmadı” dedi.

taner_yildiz5.jpg

BOTAŞ kamu santrallerine verdiği doğalgazın fiyatına yüzde 37 zam yaptı. Amaç BOTAŞ’ın zararını azaltmak. Kamu, barajlardan ucuza ürettiği elektrikle paçal bir maliyet çıkarsa da gaza gelen bu fahiş zam, büyük bir ihtimalle Aralık ayında tükettiğimiz elektriğe zam olarak yansıyacak.

 

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yeni bir zam gelip gelmeyeceğine ilişkin tartışmalar sürerken, BOTAŞ elektrik santrallerine verdiği doğalgaza rekor sayılabilecek zam yaptı. Yeni fiyat düzenlemesi sonrası kamu elektrik santralleri için bin metreküp gazın fiyatı bin lira seviyesinden 1427 liraya yükseldi. Yüzde 37’lik zam kamu santrallerinin elektrik üretim maliyetinin de artması anlamına geliyor.

 

Enerji Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 41.5’u doğalgaz çevrim santrallerinde üretiliyor. Dolayısıyla santrallere verilen gazın birim fiyatının artması elektrik fiyatları üzerinde ciddi bir baskı oluşturacak. Bu da yakın bir dönemde elektriğe zam yapılmasına neden olabilir. Vatan’ın görüşlerine başvurduğu Enerji Bakanlığı kaynakları kamu santrallerine satılan doğalgazın fiyatının ortalama yüzde 37 seviyesinde arttığını söylerken, olası bir elektrik zammı konusundaki sorulara ise ‘yorum yok’ yanıtını verdi.

 

Elektrik santralleri daha önce bin metreküp doğalgaza bin 40 lira fiyat öderken bu rakam son artışla bin 427 liraya yükseldi.

 

Resmi verilere göre BOTAŞ en fazla doğalgazı elektrik sektörüne veriyor. Geçen yıl satılan toplam 39.4 milyar metreküp gazın 18.9 milyar metreküpü enerji sektörüne gitti. Konut sektörüne 10.1 milyar metreküp gaz verilirken geri kalan bölüm ise sanayide diğer sektörlere satıldı.

 

Kamu devi Botaş, mali dengeyi sağlamak için kamu elektrik santralleriyle alım garantili santrallara pahalı, konut (Dağıtım şirketleri) ve sanayi müşterilerine ise ucuz gaz satış politikası izliyor. BOTAŞ, son fiyat artışıyla ilgili sorulara yönelik bir bilgilendirme yapmadı.

 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), en fazla doğalgazı gazı enerji sektörüne satıyor. Şirket aynı şekilde en fazla parayı da elektrik sektöründen kazanıyor. BOTAŞ geçen yıl gaz satışlarından yaptığı 25,9 milyar liralık cironun 13,8 milyarını enerji sektöründen elde etti.

 

2012’de elektriğe gelen zam yüzde 19

 

Elektrik ve doğalgaz kullananlar açısından 2012 oldukça zor geçiyor. Zira yılbaşından bu yana elektriğe yüzde 19, doğalgaza ise yüzde 28.5 oranında zam yapıldı. Bu dört kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının 7 lira, doğalgaz faturasının da 29 lira artması anlamına geliyor.

 

BOTAŞ zarar rekortmeni EÜAŞ kârlılıkta ikinci

 

Dünya enerji fiyatlarında son beş yıldır yaşanan yükselişe rağmen zararına satış yapmaya devam eden Botaş’ın sadece 2011 yılı zararı 1.3 milyar TL oldu. Bu rakamla 19 KİT arasında BOTAŞ zarar rekortmeni olurken, TPAO’nun ardından en çok kâr eden ikinci KİT’in ise Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) olması dikkat çekti. EÜAŞ 2011 yılında 1 milyar 555 milyon lira kar elde etti.

 

Bir anlamda yüzde 37’lik zamla EÜAŞ’ın karından BOTAŞ’a kâr transferi yapılacak ve zarar hafifletilecek. Ancak bu operasyonun EÜAŞ’ın da karlılığına etki etmemesi için büyük bir ihtimalle Aralık ayında elektriğin perakende fiyatına yüzde 5’e yakın bir zam sözkonusu olacak.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz