Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Ek doğalgazın üçte biri OSB’lere

Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin 1 milyar metreküplük doğalgaz ihtiyacını BOTAŞ’ın karşılaması zor görünüyor. Bu nedenle Rusya’dan alınacak 3 milyar metreküplük ek doğalgazın 3′te 1′inin OSB’lere gideceği öngörülüyor.

ek_dogalgaz.jpg

Türkiye’nin geçen kışın ağır şartları ile 43 milyar metreküpe ulaşan doğalgaz tüketim ihtiyacının, bu kış 48 milyar metreküpü aşması öngörülürken, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın kış ortasında doğalgazda sorun oluşabileceği endişesinde haklı olduğu ortaya çıktı. Bakan Yıldız sorun olmaması için Rusya’dan 3 milyar metreküp ek doğalgaz ithalatı sözünü alırken, Türkiye’de ise 10 civarındaki organize sanayi bölgesinin yaklaşık bir milyar metreküp doğalgaz ihtiyacını BOTAŞ’ın karşılayamayacağı ortaya çıktı. Böylece gelecek ek gazın 3′te 1′inin doğrudan bu kış üretimin düşürülmemesi için OSB’lere gideceği görülüyor. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, organize sanayi bölgelerinin BOTAŞ’tan doğalgaz alamayacağı için üretim sorunu yaşanacağı kaygısı içinde olduklarını söyledi. Bu çerçevede ASO’ya bağlı Sincan OSB’nin de doğalgaz ihtiyacı bulunduğunu belirten Özdebir, BOTAŞ’tan alamadıkları gaz sorununu doğrudan piyasadan alım sözleşmesi ile çözdüklerini söyledi. Özdemir, ‘Ancak 8-10 civarındaki OSB’nin piyasadan da doğalgaz alamama durumu var. Çünkü özel şirketler de ağırlıklı olarak doğalgaz dağıtım şirketleri ile sözleşme yaptıkları için OSB’lere verecek gazları bulunmuyor’ dedi.

 

Özdemir, BOTAŞ yetkililerinin OSB’lerin sözleşme taleplerini değerlendirdiklerini belirterek, ‘Bizim bir limitimiz var o çerçevede bütün sözleşme talepleri değerlendiriliyor. Çünkü bizim genel kontrata bağlanmış olan alabileceğimiz gaz var ve ondan daha fazlasını satamıyoruz. Sözleşme taleplerini bu kapsamda karşılamaya çalışıyoruz’ dedi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz