Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerji dış ticaretimizin en belirleyici unsuru

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin İran’dan doğalgaz ve petrol aldığını belirterek, ‘Bunun bir çeşidini Euro bazında alırken, bir başkasını TL bazında almaktadır ve Türkiye’nin İran’la ticaretinde bu paralar, meşru olarak kullanılmaktadır. Enerji bizim dış ticaretimizde ve cari açığımızda son derece belirleyici bir unsur. Yani Türkiye’nin enerji alacağı ülkeleri, ‘onu almayın, bunu almayın’ diyenlerin, bu enerji kaynaklarını nereden nasıl sağlayacağını da kendisinin ortaya koyması gerekir” dedi.

zafer_caglayan.jpg

‘'Enerji bizim dış ticaretimizde ve cari açığımızda son derece belirleyici bir unsur. Yani Türkiye’nin enerji alacağı ülkeleri, ‘onu almayın, bunu almayın’ diyenlerin, bu enerji kaynaklarını nereden nasıl sağlayacağını da kendisinin ortaya koyması gerekir ki, bu noktada da birkaç gün önce Birleşik Devletlerin bir açıklaması oldu. Bilhassa bu enerji alımı konusunda, belirli bir kısıtlamaya giden ülkelerle ilgili birleşik devletlerin bir kararı vardı. Onun da süresinin uzatıldığını ifade etti. Tekrar ifade ediyorum, biz müttefikimiz ama ABD’nin aldığı karar kendisini bağlar.”

 

Türkiye’nin enerji çeşitlendirmesini bir tüccar gibi, her ülkeden yapmak durumunda olduğunu belirten Çağlayan, ”Biz nerede hesaplı bulursak, kimden daha elverişli bulursak bizim için önemlidir bu alım” dedi.

 

Çağlayan, Türkiye’nin hemen hemen en pahalı alımı da İran’dan yaptığını anlatarak, enerji arz güvenliğinin sağlanması için dünyanın her yeriyle yakın irtibat içinde olduklarını söyledi.

 

Bu politikaların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca belirlendiğini dile getiren Bakan Çağlayan, ”Zaman zaman sayın Enerji Bakanıma takılıyorum. ‘Biz çuval çuval ihracat yapıyoruz, parayı getiriyoruz, sen de kalkıyorsun enerjiye harcıyorsun’ diye. Tabii sadece bir şaka bu. Enerji ithalatını inşallah mümkün olduğunca azaltıp, bu işteki dışa bağımlılığımızı azaltırız diye ümit ediyorum” diye konuştu.

 

İran’ın yıllık yaklaşık 80 milyar dolar ithalat yaptığına işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:

 

”İran diyelim ki bu ithalatın 10 milyar dolarını Türkiye’den yaptı. İthalat, diğer hangi ülkelerden yapıldı? Bir araştırın, gazetecisiniz. Benim size bir siparişim değil, öyle bir haddim yok ama siz de gazeteciler olarak böyle bir argüman kullanın. Diyin ki, ‘İran 80 milyar dolarlık ithalatını kimlerden yaptı? Acaba kendisine yaptırım uygulayan ülkelerin kendi şirketlerinin burada ne kadar rolü var, belki onu bir değerlendirmekte fayda var. İkincisi, biliyorsunuz ki bu dövizler ülkeye, bilhassa enerji konusunda gelip gittiği zaman iki ülkenin merkez bankalarında tutuluyor ve merkez bankalarından sonra ilgili diğer bankalar, bu paraları her iki ülke karşılıklı olarak, kendi bankalarına özel sektörün talebi olarak aktarıyorlar. Biz meşru olan her türlü ticareti yapıyoruz ve yapacağız ama diğer taraftan, kendilerine yaptırım koyan ve buna dünyanın uymasını isteyen birliklerin, ülkelerin de acaba kendi bünyelerindeki ülkelerin İran’ın ithalatında ne kadar etkisi ve payı var, bunu gözden geçirmesini tavsiye ediyorum.”


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz