Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerji verimliliği için 100 milyon avro kaynak

Arçelik A.Ş. Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin finansmanı amacıyla, Avrupa Yatırım Bankası ile 100 Milyon Avro tutarında 7 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında, Avrupa Yatırım Bankası, Arçelik A.Ş.’nin enerji verimliliği, yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirme üzerine yürüttüğü Ar-Ge projelerini finanse edecek.

 
arcelik.jpg

Arçelik A.Ş. ve Avrupa Birliği’nin uzun vadeli finansman kurumu Avrupa Yatırım Bankası, (European Investment Bank - EIB) arasında imzalanan anlaşma ile Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik olarak, 100 Milyon Avro tutarında program kredisi temin edildi.

 

Kredi, Arçelik’in 2012-2015 yılları arasında; enerji verimliliği, ileri malzeme teknolojileri,  uluslararası işbirlikli Ar-Ge projeleri, yenilikçi ürün teknolojileri, akıllı ev ve çevreci üretim süreçleri geliştirme alanlarındaki Ar-Ge faaliyetlerini finanse etmek için kullanılacak. Bu faaliyetler, işletme Ar-Ge ve üretim ekiplerinin koordinasyonu ve desteğiyle ağırlıklı olarak Arçelik’in İstanbul’daki Merkez Ar-Ge Direktörlüğü ve ODTÜ Teknokent içerisindeki Ar-Ge birimleri tarafından gerçekleşecek.

 

Söz konusu kredi, sabit faizli, teminatsız ve 3 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vade ile sağlandı. Arçelik’in uzun vadeli finansal gücüne duyulan güvenin bir başka göstergesi ise, % 2,6290 oranında sabitlenen fonlama maliyeti.

 

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, imza törenindeki konuşmasında: “Avrupa Yatırım Bankası’nın Ar-Ge finansmanı alanındaki ilk kredi destek programlarından birine hak kazandığımız için son derece mutluyuz” dedi.

 

Arçelik’in başarısının ardındaki en önemli faktörlerden birinin Ar-Ge ve inovasyon gücü olduğunu belirten Levent Çakıroğlu: “1991 yılında merkez Ar-Ge’nin kuruluşundan bu yana, Ar-Ge faaliyetleri ve beraberinde getirdiği teknolojik yetkinlik sayesinde Arçelik özgün teknolojisiyle tasarlayıp, ürettiği ürünleri uluslararası pazarlara sunabilmektedir. Bununla da kalmayıp, rekabette bizi öne çıkaracak, katma değeri yüksek, dünya standartlarında ürünler geliştirebildik” dedi.

 

Pazarları tanıyan, müşterileri anlayan ve ihtiyaçlarını öngören, bu ihtiyaçlara cevap verecek yenilikçi ürün ve hizmetleri hızla sunabilen teknoloji ve inovasyon kabiliyetine sahip olmanın önemini vurgulayan Çakıroğlu "Bu bilinçle Ar-Ge’yi odağımızda tutmaya devam ediyor ve her yıl bu alandaki yatırımlarımızı artırıyoruz. Avrupa Yatırım Bankası’nın Arçelik’e verdiği kredi, sürdürülebilir rekabet gücümüzü destekleyen Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza olan inancın önemli bir göstergesidir” dedi.

 

EIB'nin Türkiye'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom ise "Arçelik’in yenilikçi ve rekabetçi stratejisini desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ar-Ge’ye destek vermek Avrupa Yatırım Bankası için önemli bir öncelik ve bu bizim Türkiye’de özel sektörde Ar-Ge’yi desteklemek adına gerçekleştirdiğimiz ilk operasyonlardan biri. İnovasyon, Avrupa için global ortamda rekabet gücünü ve mevcut istihdamı korumak; sürdürülebilir gelişim sağlamak için olmazsa olmaz bir konu. Arçelik, söz konusu Ar-Ge programı kapsamında, ürünlerinin çevresel sürdürülebilirliğini ve kalitesini daha da geliştirmek anlamında büyük katkılar elde edecektir" dedi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz