Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerjinin parlayan yıldızı yatırımcıdan uyarı aldı

Enerji dünyasında hızla öne çıkan Rus Gazprom yatırımcıdan uyarı aldı.

gazprom.jpg

Dünyanın en karlı enerji şirketleri arasında ilk sıraya oturan Gazprom, 2012’de 37.9 milyar dolarlık kazanç açıklayan dünya devi Exxon Mobil’i de geride bırakırken, hisselerinde yaşanan düşüş dikkat çekti.

 

Son dönemde yıldızı parlasa da yıl başından beri şirket hisselerinde yüzde 18 değer kaybı yaşadı. Şirketin uzak pazarlarda yatırıma hazırlanması yatırımcıyı mutsuz ederken özellikle taleplerin düşeceği öngörüsüne rağmen Uzak Doğu’dan deniz altı boru hattı ile Avrupa’ya bağlanması projesi tepki topluyor.

 

Şirketin son dönem atılımlarını değerlendiren enerji piyasası uzmanları, projelerdeki belirsizlerin artmasının tedirginliği arttırdığını bu tarz projeler yerine, nakit dengesini korumanın önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu tarz yatırımların sürdürülmesinin zor olduğun belirtilirken verimsiz olduğu yönünde de eleştiriler geldi.

 

Gazprom geçtiğimiz yıl 53 milyar dolar harcarken PetroChina’nın harcaması 46 milyar dolarda, Exxon’un ise 36.8 milyar dolarda kaldı. IFC Metropol ve Sberbank CIB analistlerinin raporuna göre yatırımcı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyasi önceliklerine göre para verdiklerini belirtirken Uktayna’nın by-pass edilip Rusya’nın fakir bölgelerinin kalkındırılmasının gündeme alınması yönünde tepkilerin arttığı kaydediliyor.

 

Kremlin’in Gazprom’a destek verdiği Türkiye’nin de yakından takip ettiği Güney Akım Projesi’nde 21 milyar dolarlık harcama yapılırken yüzde 70 kapasite ile çalışması da tepki topluyor. Bu tepkinin nedenine bakıldığında ise Avrupa’da gaz tüketiminde 2015’e kadar yüzde 3.5 düşüş beklentisi.

 

Ekim ayında Putin tarafında gündeme taşınan 45 milyar dolarlık Sibirya’daki Chayanda Bölgesi projesi yatırımcı tarafından müsriflik olarak niteleniyor.

 

Bazı analistler de yatırımcılar ile hem fikir. Rusya’nın doğru yatırımlara para dökmesi gerektiğinin altını çizen analistler her alana yönelmenin doğru olmadığına vurgu yapılıyor. Bu yıl için hedeflerin yüzde 25 üzerine çıkıldığı kaydedilirken,2011’de ise yüzde 56 hedeflerin aşıldığı belirtiliyor.

 

Bu noktada yatırımcı için tahminlerin güvenilmez bulunduğuna dikkat çekilirken, fiyat kazanç oranlarına bakıldığında 300 enerji şirketi içinde düşük seviyelerde kaldığına vurgu yapılıyor. Buna ek olarak bu denli karşı bir şirketin geçtiğimiz yıl yakın rakipleri Exxon yüzde 23 PetroChina ise yüzde 45 temettü dağıtırken Gazprom’un yüzde 7 de kalması da tepkilere neden oluyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz