Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Faaliyet ayrıştırmasının ilk adımları atıldı

Sakarya, Kocaeli, Bolu, ve Düzce’de 1.5 milyon abonesi olan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nun (EPDK), Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında enerji dağıtım şirketlerinin dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini hukuki olarak ayrıştırması yönünde verdiği karar nedeniyle, dağıtımı ve perakende satış hizmetlerini 1 Ocak 2013 itibariyle ayrı bir şirket bünyesinde vermeye başlayacak.

sedas.jpg

SEDAŞ, EPDK’nın elektrik dağıtım şirketlerinin “dağıtım faaliyeti” ile “perakende satış faaliyetinin” farklı şirketler üzerinden yürütülmesi kararı kapsamında sektördeki öncü uygulayıcılarından biri olarak “faaliyet ayrıştırmasının” ilk adımlarını attı. Ayrışma projesi gereğince kurulan yeni perakende satış şirketi Sakarya Elektrik Pazarlama A.Ş. (SEPAŞ), 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerindeki perakende satış hizmetini üstlenecek. Elektrik enerjisi dağıtımı hizmetini ise yine SEDAŞ yürütecek.

 

Yeni yapılanma ile ilgili 12 Aralık Çarşamba günü Sakarya’da düzenlenen basın toplantısında konuşan SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, SEDAŞ ve SEPAŞ ayrışmasının sorunsuz olarak sağlanabilmesi ve 2013 yılının başından itibaren dağıtım ve perakende satış hizmetlerinin ayrı şirketler tarafından verilebilmesi amacıyla çalışmaların sürdüğünü belirtti. Güven, SEPAŞ’ı kurarak sektör açısından önemli bir aşamayı daha gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “EPDK mevzuatı kapsamında 2013 yılında perakende satış hizmetlerinin dağıtım şirketlerinden ayrılacağı bir dönem başlıyor ve geçiş dönemi kontratları son buluyor. SEDAŞ, enerji dağıtım şirketleri için zorunlu olan hizmet ayrıştırmasında da öncü şirket pozisyonunu koruyarak 1 Ocak 2013 itibariyle iki şirket olarak hizmet vermeye başlayacak. Tüketiciler, kuruluşu 21 Kasım 2012 tarih ve 8198 sayılı Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanarak resmiyet kazanan SEPAŞ’tan ilk faturalarını Ocak ayı içerisinde alacak” dedi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından kabul edilen ve 27.09.2012 tarih ve 28424 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan, “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararına göre, faaliyet ayrıştırılması için kısmi bölünme yönteminin izlenmesi gerektiği karara bağlanmıştır. EPDK Kurul Kararı ile belirlenen söz konusu yasal çerçeve içinde elektrik dağıtım şirketlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren “dağıtım faaliyeti” ile “perakende satış faaliyetinin” farklı şirketler tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz