Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Gaziantep, sürdürülebilir kalkınma için enerjiyi tartışacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açılışını gerçekleştireceği Gaziantep 1. Enerji Zirvesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Sürdürülebilirlik Akademisi’nin işbirliği ile düzenleniyor. Bölgede birincisi yapılacak ve bundan böyle her yıl tekrarlanacak olan “Gaziantep Enerji Zirvesi” 14 Aralık 2012’de Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 
gaziantep.jpg

Enerji Zirvesi ile sürdürülebilir kalkınma yolunda Gaziantep`in yeni yatırımlar için potansiyel olanakları, geleceğe yönelik vizyonu ve bölgedeki rolünün paylaşılması hedefleniyor. Zirvede Gaziantep’te yeni iş fırsatları, küçük ve orta ölçekte işletmeler için yol haritaları, yenilenebilir enerji yatırımları, enerji verimliliği uygulamaları, teşvikler, düzenlemeler ele alınacak.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, zirveyle ilgili olarak; “Enerji Zirvesi, gelişen kentimizin enerji dalında gerçekleştirdiği Ekolojik Kent Projesi, İklim Eylem Planı ve daha birçok başarılı projenin tanıtımını yapmak, bu projeleri enerji konusundaki sektör temsilcileri ile buluşturmak; Gaziantep’in enerji hedeflerini oluşturmak ve konu ile ilgili yeni teşvikler hakkında bilgi vermek amacıyla düzenleniyor” şeklinde konuştu.

 

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur Bursa ise; “Enerji zirvesi, Gaziantep’te enerji alanında yürütülmekte olan çalışmaların bilinirliğini ve katılımcılığı arttırmayı, Gaziantepli sanayici ve işadamlarının bu konuda ülkemizde ve dünyada doğan iş fırsatlarına dikkatini çekmeyi hedeflemektedir.

 

Akademi olarak, tüm sürdürülebilirlik çalışmaları içinde özel bir yeri ve önemi olan “enerji” konusundaki bu etkinliğin hem Gaziantep’in öncü ve lider konumunun tanıtımına, hem de diğer kentlere örnek teşkil etmesi için katkı sağlamasını temenni ediyoruz.“ diyerek, Enerji Zirvesi’nin önemine vurgu yaptı.

 

Bölgesel güç olarak Gaziantep`in sürdürülebilir kalkınma yolunda liderlik yaptığı “Ekolojik Kent” Projesi ile altyapı ve iş fırsatlarının da paylaşılacak olduğu zirvede; sürdürülebilir kalkınmada enerjinin yeri ve yeni iş fırsatları, türkiye ekonomisi ve enerji, sanayide enerji verimliliği ve karlılığa etkisi, binalarda enerji verimliliği uygulamaları, yenilenebilir enerji; lisanslı-lisanssız üretimler ve yasal düzenlemeler, kurumlarda karbon yönetimi, başarılı enerji verimliliği uygulamaları oturumları yer alıyor.

 

Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliği ile gerçekleşen zirveye, Bakanlıklar, özel sektör, kamu sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler, ilgili tüm taraflar katılıyor. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açılış konuşması ile başlayacak olan zirveye, Gaziantep BüyükşehirValisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in yanı sıra, Atilla Gürbüz T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı, Abdullah TancanEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kurul Üyesi, Abdülkadir KonukoğluSanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Erdal Çalıkoğlu T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yrd.Vekili, Dr.Katalin Zaim, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Program Müdürü, Prof.Dr. Raşit Turan, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, Murat Sungur Bursa, Çevre ve Enerji Danışmanı-SA Yönetim Kurulu Üyesi, gibi önemli isimler konuşmacı olarak katılıyor. Sanko Enerji, Greeneco, MB Holding, SolarTürk, Tektuğ ve Rehau sponsor olarak yer alırken;Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret Odası, Üniversitesi, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü; ayrıca Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham), Enverder, Gensed, İmsad, İzoder, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaski, Gazdaş, Kosgeb gibi pek çok STK ve kurum destekliyor.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz