Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Gaziantep’te yerli güneş paneli tesisi üretimine başlandı

Gaziantep’te, ”yüksek kapasite ve teknolojiye sahip” 25 milyon liralık yerli güneş paneli tesisi üretime başladı.

gunespaneli.jpg

Girişimci Osman Özberk, sektörde yaşanan gelişmeler üzerine yerli güneş panelleri üretimi konusunda 25 milyon liralık yatırım kararı alarak çalışmalara başladıklarını belirtti. 60 megavat kapasiteyle kurulan tesisin seri üretime geçtiğini ifade eden Özberk, şöyle konuştu:

 

”Yenilenebilir Enerji Kanunu çıktıktan sonra yerli kaynaklarımızın kullanılması için gerek rüzgar, gerek biyogaz, gerek güneş enerjisinin en iyi şekilde kullanılması gerektiğine inanıyorduk. Bu yönde aldığımız en önemli karar Gaziantep’te güneş enerji sektöründe yaptığımız yatırımdır. Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesi olan Gaziantep’te ciddi bir kapasitede yüksek teknolojiye sahip bu yatırımımızı işletmeye aldık.”

 

Avrupa standartlarında bir ürün meydana getirdiklerini ifade eden Özberk, ”Enerji sektörüne ciddi soluk aldıracak, güneş enerjisi bölümünde kaliteli bir ürün yapacağımıza inanıyoruz. Amacımız, cari açığın kapatılmasına katkı sağlamak” dedi.

 

Özberk, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre çok daha şanslı durumda olduğunu anımsattı.

 

Bir saniyede dünyaya gelen güneş enerjisinin, Türkiye’nin enerji üretiminin bin 700 katı olduğunu ifade eden Özberk, potansiyelin kullanımıyla enerji ihtiyacının karşılanmasında dışa bağımlılığın azalacağı gibi ülke ekonomisine de katkı sağlanacağını vurguladı.

 

Türkiye’de güneş enerjisi konusundaki çalışmaların hızla devam ettiğini, son 2 yılda güneş enerjisi maliyetlerinde yüzde 60′ı geçen azalmanın ve yeniden düzenlenen yasal mevzuatın, sektöre olan ilgiyi artırdığını bildiren Özberk, sektörün son zamanlarda gözle görülür bir ivme kazandığını kaydetti.

 

Girişimciler Hanifi Şireci, Osman Özberk ve Ali Demirdaş’ın kurduğu tesis, Gaziantep 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapıyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz