Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Global Wind Service: RES projelerinin çözüm ortağı

Dünya çapında rüzgar türbinlerinin kurulum, bakım ve onarımında aranan şirketler arasında yer alan Global Wind Service, Türkiye’de tecrübeye ve kaliteye dayalı çözümleriyle dev yatırımcıların tercihi olmayı sürdürüyor. 2009 yılında girdikleri pazarda güçlü bir müşteri portföyüne ulaştıklarını belirten Global Wind Service Proje Müdürü Uğur Kendir, yeni yatırımlarla kızışacak pazarda RES yatırımlarının ömrünü uzatan çözümleri ve güçlendirecekleri organizasyon yapılarıyla bir adım öne geçeceklerini söylüyor.

global.jpg

Danimarka, Hollanda, Polonya, Romanya ve Britanya’da yerel ofisleri bulunan Global Wind Service, 2009 yılında girdiği Türkiye pazarında uzun yıllara dayanan tecrübesi, kaliteli hizmet anlayışı, tecrübeli ve eğitimli personeliyle rüzgar enerjisi sektörüne kurulum, servis ve bakım hizmeti veriyor. Kalite standartlarını ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi , OHSAS 18001 İş ve Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi’nden sonra ISO 9001 ile güçlendiren şirket, müşteri portföyünü rüzgar enerjisinin dev firmalarıyla büyütmeye devam ediyor. Şirketin müşteri portföyünde Genel Electric, Siemens, Vestas, Zorlu Enerji ve Fina Enerji gibi dev firmalar bunuyor. 

 

Emre amadelik seviyesini yükseltiyor

 

Global Wind Service Proje Müdürü Uğur Kendir, Türkiye’deki temel amaçlarını, rüzgar enerjisi yatırımcıları ve işletmecileri için servis, bakım ve onarımda aranılan çözüm ortağı olarak en kaliteli hizmeti vermek şeklide özetliyor. Türkiye’de yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı türbin üreticilerine de hizmet verdiklerini belirten Kendir şunları aktarıyor: “Deneyimli ve tam donanımlı servis teknisyenlerimiz ve servis araçlarımız ile her türlü zor iklim koşullarında müşterilerimizin rüzgar enerji santrallerinin faal durumda kalmasını sağlayıp, emre amadelik seviyelerinin yüksek tutulması konusunda yurtiçi ve yurtdışı projelerimizi titizlikle yürütmekteyiz. Yürütmekte olduğumuz bakım ve servis projelerimiz rüzgar türbinlerinin planlı ve plansız bakım faaliyetlerini kapsamaktadır. Planlı olarak belirli peryotlarda gerçekleştirdiğimiz bakım operasyonlarımızla çalışan sistemlerin ömrünü uzatırken, çalışma süresini tamamlamış ya da arızalanmış olan sistemleri yenisi ile değiştirmekteyiz. Yerli kadromuzla gerçekleştirdiğimiz önemli operasyolar arasında; dişli kutusu, jeneratör, kanat ve kanat dişli sistemi, yüksek gerilim güç trafosu değişimi gibi majör operasyonlar bulunmaktadır.”

Türkiye’de gerek rüzgar enerjisi santrallerinin kurulumu gerekse de bakım ve servis hizmetleri konusunda başarılı majör operasyonlara imza attıklarını vurgulayan Kendir, önümüzdeki 3 yılda kurulu RES projelerinin toplam gücünün yaklaşık 20 GW olacağını da göz önünde bulundurarak, organizasyon yapılarını kalifiye, tecrübeli, mesleki yeterlilik kriterlerini sağlayan teknisyenlerle güçlendirerek pazardaki etkinliklerini daha da artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

 

Yeni yatırımlar rekabeti artıracak

 

Uğur Kendir, Türkiye’de yeni RES yatırımlarının servis ve bakım hizmeti sektörünü büyüteceğini bunun da pazarda rekabetçi bir piyasa yaratacağının altını çiziyor. Bu durumun rüzgar üreticisi ve yatırımcıları için çeşitlilik anlamına gelse de bazı sakıncaları olacağına da dikkat çeken Kendir şunları aktarıyor: “Rekabet, servis hizmeti veren firmaları daha düşük fiyatlarla hizmet vermeye zorlayacaktır. Böyle bir durumda hizmet alımı yapan firmalar için ‘kaliteli hizmet’ problemini ortaya çıkacaktır. Küresel hizmet anlayışına ve faaliyet alanına sahip Global Wind Service olarak, yürüttüğümüz projelerimizde hiçbir şekilde kalite, çevre, sağlık ve emniyet anlayışımızdan taviz vermeyeceğiz. Global çapta sahip olduğumuz tecrübe, bilgi, beceri ve yenilikçi anlayışımızı Türkiye’ye daha fazla taşıyarak, hizmet sunduğumuz RES projelerinin performansını artırmak, bu santrallerin ülke ekonomisine dolayısıyla küresel ekonomiye daha fazla katkı sunmasını sağlamak

orta ve uzun vadeli yatırımlarımızı yaparken baz aldığımız değerlerimizdir.”

 

Türbin tedarikçilerine yatırım çağrısı

 

Türkiye’de gelişmekte olan bir sektöre hizmet verdiklerini ve bu sektörde yaşanan sorunlardan da  doğal olarak etkilendiklerini belirten Kendir, “Türkiye’de rüzgar türbini komponentlerinin neredeyse tamamı  yurtdışında getiriliyor. Bu parçaların tedariği sırasında özellikle de gümrük işlemlerinin uzun sürmesi RES yatırımcıları için önemli bir zaman kaybı yaratıyor. Tedarikçi firmaların ülkemizde yapacağı üretim yatırımlarıyla bu gibi sorunların üstesinden gelinebileceğini düşünmekteyim” diyor.

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz