Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Güneşin yükselişi temiz enerji yatırımlarını rekora taşıdı

Bloomberg Yenilenebilir Enerji Finansman Şirketi’nin saptamasına göre, küresel ölçekte temiz enerjiye yapılan yatırımlar, 2011 yılında bir önceki yıla göre % 5’lık artışla 260 milyar dolar seviyesine gelerek yeni bir rekora ulaştırken, bu yatırımlarda aslan payını 136.6 milyar dolar ile güneş enerjisi aldı.

gunes.jpg

Bloomberg Yenilenebilir Enerji Finansman Şirketi’nin dünya çapında gerçekleştirdiği veri derleme çalışmaları, 2011 yılında temiz enerjiye yapılan yeni yatırımların ağır küresel ekonomik  krize ve imalat sanayiinin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen %5 artarak, 260 milyar dolar düzeyine ulaştığını ortaya koydu.

2011’in dikkat çekici görüntülerinden biri de, güneş enerjisine yapılan yatırımların rüzgar enerjisi yatırımlarını açık ara geride bırakmış olması. Güneş enerjisine küresel ölçekte yapılan toplam yatırım %36’lık bir artışla 136.6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, bir önceki yıla göre ’lik düşüşle 74.9 milyar dolar olarak gerçekleşen rüzgar santrali toplam yatırımlarının neredeyse iki katına denk düşüyor. Bu, güneş enerjisine yapılan yatırımların rüzgara yapılan yatırımları ilk geçişi değil (2004 ve 2010 yıllarında da güneş yatırımları rüzgar yatırımlarını geçmişti), ama yatırım tutarları arasında bu kadar büyük fark ilk kez görülüyor.

2011 verileri, ABD’nin temiz enerji yatırımlarında 2008 yılından bu yana ilk kez Çin’in önüne geçtiğini de ortaya koydu. ABD, 55.9 milyar dolarlık yeni yatırımla 2011 yılının temiz enerji yatırımları birincisi ülke oldu.

 

Temiz enerjiye yatırılan 1 trilyonuncu dolar

 

Bloomberg Yenilenebilir Enerji Finansman Şirketi’nin bu alanda veri derlemeye başladığı 2004 yılı başlangıç kabul edildiğinde, temiz enerjiye küresel ölçekte 1 trilyonuncu doların yatırıldığı yıl da 2011 oldu.

Bloomberg Yeni Enerji Finansman Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Michael Liebreich durumu şöyle yorumluyor: “Güneş enerjisinin gösterdiği performans gerçekten etkileyici. PV modül fiyatları 2011 yılı içerisinde %50’ye yakın düştü. Üç yıl öncesine göre de %75 daha ucuz. PV teknolojinin maliyeti düştü. Fotovoltaik modül satışların artması, diğer güç kaynaklarıyla rekabet edebilirliğinin artmasıyla yakından ilişkili.”

 

Avrupa, 100 milyar dolara ulaştı…

 

Avrupa’nın tamamında ise 2011 yılında temiz enerji yatırımlarında %3’lük artışla 100.2 milyar dolar düzeyine ulaşıldı. Bu yatırımlar içerisinde Almanya ve İtalya’da gerçekleştirilen büyük ölçekli güneş enerjisi kurulumları ile Kuzey Denizi’nde devreye alınan off-shore rüzgar santralleri öne çıkıyor. Hindistan da temiz enerji yatırımlarında %52’lik bir sıçramayla 10.3 milyar dolar seviyesine ulaşarak öne çıkan ülkeler arasına girdi. Brezilya da ’lik hatırı sayılır artışla temiz enerji yatırımlarını 2011 yılında 8.2 milyar dolar seviyesine getirdi.

2010 yılında 138.3 milyar dolarlık bir yatırım düzeyine gelmiş olan büyük ölçekli yenilenebilir enerji projelerine 2011 yılında yatırılan rakam, 145.6 milyar dolara ulaştı. 2011’in kayda değer büyük yenilenebilir projeleri arasında 1.3 milyar dolarlık yatırım tutarına ve 288 MW kurulu güce sahip, Almanların Kuzey Denizi üzerinde kurduğu Amrumbank rüzgar çiftliği; 272 MW kurulu güce, 756 milyon dolarlık yatırım tutarına sahip Kanada’daki Seigneurie de Beaupre rüzgar çiftliği ve Çinlilerin 354 milyon dolar yatırdığı, 92.5 MW kurulu güce sahip Hanas Ningxia Yanchi Gaoshawo Solar Termal Tesisi de yer alıyor.

2011 yılı içerisinde hayata geçirilen ikinci büyük yatırım kategorisi de, küçük ölçekli yerel yenilenebilir güç teknolojisi uygulamaları, özellikle de bunlar arasında ağırlıklı yer tutan çatı tipi fotovoltaik uygulamalar oldu. Bu alana yatırılan toplam sermaye 2010 yılındaki 60.4 milyar dolar seviyesiden 2011 yılı sonunda 73.8 milyar dolar düzeyine ulaştı. Fotovoltaik uygulamalardaki bu yükselişin arkasında, İtalya ve Almanya’nın uyguladığı alım garantileri sayesinde solar panel fiyatlarının keskin düşüşü önemli rol oynadı.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz