Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Güney Akım’ın temel atma törenine hangi yetkili katılmayacak?

Güney Akım’ın inşaatına başlanırken, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla düzenlenecek resmi törene, Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger’in katılmayı kabul etmediği bildirildi.

guney_akim.jpg

Yorumcular, bir yandan henüz nihai yatırım kararı yakın bile değilken, Gazprom’un arabayı atın önüne koşuyor olabileceğini söyledi.

 

Putin’in yer alacağı temel atma töreninde, boru hattının Karadeniz’den geçtikten sonra karaya çıkması beklenen Bulgaristan’ın, Bayındırlık Bakanı’nı törene gönderdiği bildirildi.

 

Radio Free Europe, uzmanların henüz nihai rotanın sunulmadığını ve Brüksel’den de muhtemelen en az bir yıl daha onay gelmeyeceğini söylediğini aktardı.

 

Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü Doğalgaz Araştırma Programı Başkanı Jonathan Stern, boru hattının denizden geçen kısmının inşaatına 2014′ten önce başlanamayacağını söyledi.

 

Avrupa Komisyonu, Güney Akım ile ilgili nihai bir yatırım planı bulunmadığını ve projeyle ilgili detaylı bir planın kendilerine ulaşmadığını sık sık dile getirdi.

 

Sofya, Güney Akım’ın Bulgaristan’daki kısmının inşaatının, ‘Temmuz 2013 civarında’ başlayacağını açıkladı. Bulgaristan’ın, projenin kendi topraklarındaki kısmını inşa etmek için gereken 3.3 milyar Euro kaynağı bulunmuyor. Bu sebeple finansmanı gerçekleştiren Gazprom, önümüzdeki 15 yıl boyunca tüm transit vergisi gelirlerini de alacak.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz