Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Güney Akım’ın temeli atıldı

Rus doğal gazını Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Güney Akım Doğagaz Boru Hattı’nın temeli Rusya’nın Anapa şehrinde düzenlenen törenle atıldı. 16 milyar Euro’ya mal olması beklenen projenin 2015 yılının Aralık ayında tamamlanması hedefleniyor.

guney_akimi.jpg

Dünya doğalgaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 30’una sahip Rusya, Avrupa ile olan enerji ortaklığını Güney Akım ile yeni bir boyuta taşıyacak. Rusya’nın gaz yataklarını Karadeniz üzerinden Avrupalı tüketicilerine taşıyacak olan Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı’ndaki ilk eklemin sembolik kaynağı, Rusya’nın Anapa şehrinde düzenlenen bir törende yapıldı. Törende bir konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi gibi, Güney Akım’ın da en gelişmiş standartlarda yapılacağını söyledi. Putin, “Boru hattının Karadeniz’de döşeneceği alanla ilgili çok sağlıklı çalışma yapılıyor. Projeye katılan tüm ülkeleri çevre açısından en yüksek standartları karşılayacağını taahhüt edebilirim” dedi. Kuzey Akım Doğalgaz Boru Hattı’na binin üzerinde sensör yerleştirildiğini ve bunun eş zamanlı olarak uydu üzerinden bilgilerin ilgili ülkelere gönderildiğini ifade eden Rusya lideri, “Burada da aynısını yapacağız. Karadeniz ekolojik yaşamına zarar verilmeyeceği konusunda endişem yok. Bununla birlikte Karadeniz’de çalışıyoruz. Baltık Deniz’inde olduğu gibi. Çevre güvenliği önceliğimiz” şeklinde konuştu.

Güney Akım’ın uluslararası bir proje olduğunu vurgulayan Vladimir Putin şunları aktardı: “Bir çok Avrupa ülkesi dahil. Projenin büyük ortakları Avrupa ülkelerinden Almanya, Fransa ve İtalya. Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan ortaklarımızdan. Projemiz tüm ortaklarımız tarafından siyasi olarak destekleniyor. Tüm hükümetler arası anlaşmalar imzalandı ve yatırım kararları alındı. Güney Akım projesi, Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım Boru Hattı’yla da birlikte, Avrupa’ya ve özellikle Güney Avrupa’ya kesintisiz doğal gaz ulaşımını sağlayacak.”

 

‘Güney Akım’a ortak olmayı düşünmüyoruz’

Temel atma törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Akım projesinin bölgeye hayırlı olmasını diledi. Bazı yabancı yayın organlarında Nabucco’nun gerçekleşme ihtimalinin ortadan kalktığı yönündeki değerlendirmelere katılmadığını söyleyen Bakan Yıldız, “Eğer Nabucco’nun tabutunun son çivisinin çakıldığına inanmış olsam burada olmazdım” ifadelerini kullandı. Bakan Yıldız, Nabucco ve Güney Akım türü projelerin orta ve uzun vadede birbirinin rakibi olmadığını kaydederken, “AB ülkelerinin doğalgaz ihtiyaçlarına baktığınızda benzer 3-4 projeye daha ihtiyaçları var. O yüzden bu tür projelerin tümüne olumlu bakıyoruz” dedi.

Türkiye'nin ileriki yıllarda Güney Akım’dan gaz temin etme ihtimalini değerlendiren Bakan Yıldız, “Elbette alternatif bir yoldur ancak bu konuyu ileriki dönemde değerlendireceğiz. Şu an bunları konuşmak için erken” şeklinde konuştu. Bakan Yıldız ayrıca Türkiye’nin Güney Akım’a ortak olarak girmek gibi bir düşüncesinin olmadığını vurguladı.

 

16 Milyar Dolara Mal Olacak Gaz Arzı 2015’te Başlayacak

Rus doğal gazının doğrudan Avrupa pazarına ulaşımını sağlayacak Güney Akım’a Rus ve İtalyan şirketlerin yanı sıra Fransa ve Almanya da ortak. Gazprom’un yüzde 50 ortak olduğu hatta; İtalyan Eni yüzde 20, Fransız EDF yüzde 15 ve Alman Wintershall’de yüzde 15 ortak. Böylece Güney Akım’ın yüzde 50’sine sahip olan AB enerji devleri hattın 2015’de aktif hale gelmesi için çalışacak. Gazprom Aralık 2015’de hat üzerinden doğal gaz arzına başlamayı planlıyor.

Güney Akım’ın denizden ilerleyen (offshore) kesimi Karadeniz boyunca yaklaşık 900 kilometre yol kat ederek Rusya’yı Avrupa Birliği pazarlarına bağlayacak. Boru hattının denizi aşacak kesimi EDF, Eni, Gazprom ve Wintershall tarafından ortaklaşa inşa edilecek ve yönetilecek. 63 milyar metreküp kapasiteye ulaşması planlanan hattın toplam maliyetinin 16 milyar doları bulması bekleniyor. Hattın kuzey ayağı Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan ve Slovenya üzerinden Avusturya ile İtalya'nın kuzeyine, güney ayağı ise Yunanistan üzerinden İtalya'nın güneyine ulaşacak.

 Türkiye, Güney Akım doğalgaz boru hattının kendi ekonomik sahasından geçiş iznini Aralık 2011’de vermişti. Rusya lideri Putin, izni Rusya açısından yılbaşı hediyesi olarak değerlendirmişti


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz