Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
PlaCSH teknolojisi güneş enerjisi verimini üçe katlayacak

Princeton Üniversitesinden araştırmacılar, organik güneş hücrelerinin verimini basit ve ekonomik bir şekilde üçe katlayacak bir keşif yaptılar.

gunes1.jpg

Araştırma ekibinini yöneten Profesör Stehphen Chou, güneş enerjisi hücrelerinin verimini, nano sandaviç yapıdaki metal ve plastik sayesinde  yüzde 175 artırabildiklerini belirtti. Chou, bu teknolojinin silikon güneş panelleri gibi organik olmayan güneş hücrelerininde verimini artırdığını fakat araştırmanın inorganik güneş panelleri üzerinde henüz net olarak tamamlanmadığını belirtti.

 

Chau, güneş hücrelerinde en büyük enerji kaybının hücreden yansıyan ışık ile hücreye giren ışığın tam olarak absorbe edilememesinden kaynaklandığını ve geiiştirdikleri bu nanoteknoloji ürünü ile bu iki engeli aşmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Chau, geliştirilen sandviç yapının ışığın yüzde 96′sını absorbe edebildiğini sadece yüzde 4′ünün yansıdığını ve bunun konvansiyonel güneş panellerine göre yüzde 52 daha fazla verimlilik demek olduğunu kaydetti.

 

Chau, güneş ışınlarının direk gelmediği bulutlu havalarda, açılı gelen güneş ışınlarında toplam verimliliği yüzde 175 oranında artırılabildiklerini belirtti.

 

Sistemin arkasındaki teknolojinin kompleks olduğunu fakat cihaz yapısının basit olduğunu belirten Chao, “Aynı kara delik gibi, ışığı sadece yutuyor” diyor.

 

Sistemin ticari olarak kullanılmaya hazır olduğu fakat her yeni üründe olduğu gibi labaratuardan seri üretime geçişin zaman alacağı belirtiliyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz