Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Son Dakika: Bakan Yıldız’ın uçağına iniş izni verilmedi

Geçtiğimiz aylarda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarihi bir ziyarete imza atmış ve 75 yıl aradan sonra Kerkük’te giden ilk Türk Dışişleri Bakanı olmuştu. Merkezi Irak hükümeti Davutoğlu’nun bu ziyaretine sert tepki göstermişti. Ancak Kuzey Irak yönetimi Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinin bilgileri dahilinde gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

ucak.jpg

Yaşanan bu gerilim sonrası Irak cephesinden misilleme olarak anlamlandırabilecek bir hamle geldi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın akşam saatlerinde Kuzey Irak’oın Erbil kentini ziyaret etmesi planlanmıştı. Reuters’ın haberine göre Taner Yıldız’ın Erbil’e giden uçağı Irak hükümeti tarafından kente indirilmedi. Bakan Yıldız’ın uçağı Kayseri’ye geri döndü.

 

Uçak kriziyle ilgili Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Irak kriziyle ilgili uçakta gazetecilere yaptığı o açıklama:

 

Bakan Yıldız’ın uçaktaki sözleri

 

“Merkezi Irak hükümetine rağmen bir şey yapma niyetimiz yok. Doğru da olmaz. Ama Norveç, ABD, Güney Kore firmaları Irak’ın kuzeyinde çalışırken, buna kayıtsız kalmamız mümkün değil. 19 ülkenin 37 firmayla iş yaptığı Irak’ın kuzeyine, Türkiye’nin sırtını çevirmesi asıl suç olur. Ben Başbakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Şehristani’yi Boğaz’da yemek yemeye davet ediyorum. Eğer davet ederse Bağdat’ta çorba içmeye de giderim. Biz konuşmazsak bu pürüzlerin giderilmesi nasıl mümkün olacak?Siyasetin enerjiye, enerjinin siyasete zaman zaman yük olduğu bilinir. Ancak enerji omzu güçlenirse bazı siyasi pürüzleri daha rahat kaldırırız. Türkiye Irak’ın her yerindeki enerji üretimi ihalelerine katıldı. 25 milyar dolarlık projeden, TPAO’nun payına düşen 5 milyar dolar. Sadece Irak’ın kuzeyiyle iş yapma derdimiz yok.

Bugün Irak’ın petrol geliri 100 milyar dolar. Üretimi 2,7 milyon varil. Üretim eğer 8 milyon varile çıkarsa geliri 300 milyar olur. Irak’ta 3 yılda yeniden kurulur. Biz şeffaflığın gücüne inanıyoruz. Hiçbir şeyin gizli kalmamasını, konuşulmasını istiyoruz. Eğer Rusya ile bunu başardıysak, kardeşimiz Irak ile kardeşimiz Şehristani ile niye başaramayalım diyoruz.”


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz