Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Taner Yıldız’dan doğalgaza ilişkin önemli açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ek doğalgaz alımı için Rusya ile mutabakat sağlandığını açıkladı. Bakan Yıldız, bu ay içerisinde doğalgaza zam yapılmayacağını belirtti.

taner_yildiz41.jpg

Bakan Taner Yıldız, Sabancı Center’da katıldığı programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ABD’nin İran’dan doğalgaz almasıyla ilgili yaptırımlarını artırması konusundaki bir soru üzerine Yıldız, “ABD’nin özellikle doğalgazla alakalı yaptırımlarının ben Türkiye’yi kapsamayacağını, çünkü bu tür bir yaptırımın sadece İran değil, aynı zamanda Türkiye için de bir yaptırım olacağını görürüz. Ben böyle bir tercihte bulunmayacakları kanaatindeyim. Büyüyen Türkiye, enerji ihtiyaçlarının karşılanması, doğalgaz ve ham petrol ihtiyaçlarının karşılanmasıyla alakalı öncelikle vatandaşını düşünmek durumundadır, Türkiye’nin ihtiyaçlarını düşünmek durumundadır. Doğalgazdaki en büyük ikinci tedarikçimiz İran’dır. O açıdan böyle bir kapsam içerisinde olmayacağına kanaat getiriyor ve inanıyorum” diye konuştu.

 

Bakan Yıldız, Rus yetkililerle yaptıkları görüşmelerde Türkiye’nin gaz talebi olup olmadığı sorusu üzerine de, “Türkiye’nin artan ihtiyacını en makul fiyatla ve en uygun şekilde karşılayabilmek açısından, ola ki kış şartlarında farklı bir ihtiyacımız olursa, onun karşılanmasıyla alakalı hususta Rusya Federasyonu çok büyük bir yakınlık gösterdi. Bunların kontrata bağlanması zaman zaman ocak ve şubat aylarında söz konusu olamayabiliyor. Ama kontrat dışı da bazı rakamları o günlerde alabileceğimiz üzerinde bir mutabakat sağladık. Geçtiğimiz yıllar içerisinde de çok soğuk günlerde gerek Mavi Akım’dan, gerekse batı hattından daha fazla gazın alındığı durumlar da oldu. Rusya Federasyonu geliştirdiği projelerde karşılıklı anlayış içerisinde yapılabilecek, kanuni sınırlar içinde kalmak kaydıyla farklı kolaylıklar sağlanıp sağlanamayacağı üzerinde bizden görüş sordular. Biz de bir teknik çalışma grubu oluşturduk” ifadelerini kullandı.

 

Bu gaz talebinin ne kadar olacağı yönündeki bir soru üzeri de Yıldız, “İhtiyacımız olması halinde, Türkiye’nin büyüme rakamları öngörülerimizin üzerinde olursa, bu gaz tedarikini mutlaka sağlayabiliyor olmamız lazım. 3 milyar metreküpü bulabilir ya da bulmayabilir. Bunu zaman gösterecek" dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir soru üzerine de Kuzey Irak ziyaretlerinin önemli olduğunu ifade ederek, “Biz hemen yanı başımızdaki bu tür kaynaklara Venezüella’da, Kolombiya’daki enerji operasyonlarında olduğu gibi kayıtsız kalmamız doğru olmaz. Bizim merkezi Irak hükümetiyle, kardeşlerimizle herhangi bir görüş ayrılığına düşeceğimiz kanaatinde değilim" diye konuştu.

 

“Ben ister Irak’ın kuzeyi ister Irak’ın güneyi birçok projeyi beraber yapabileceğimiz kanaatindeyim” diyen Yıldız, “Bunun doğru olacağına inanıyorum. Erbil’de bu tarz bir görüşmemiz bu akşam olacak" ifadelerini kullandı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "Mavi Akım projesini ileride Türkiye ile geliştirebiliriz" ifadelerinin hatırlatılması üzerine de Yıldız, şunları söyledi:

 

“Büyüyen Türkiye’nin küçülen enerji sektörü olmaz. Büyüyen Türkiye’nin büyüyen enerji sektörü olur, gerek doğalgazda gerek ham petrolde. Bunların yerli kaynak haline getirilmesi çalışmalarımız devam ederken, bir yandan da bunların ithalatıyla ilgili kontrat çalışmalarımız devam ediyor. O yüzden varsa teklifi olan bize getirirler. Biz de onu değerlendiririz.”

 

Bakan Taner Yıldız, 11 ülkeden ham petrol, 5 ülkeden de doğalgaz aldıklarını ifade ederek, "Bunların sayısını ve güzergahlarını artırmak istiyoruz. Enerji belgelerimiz bunu söylüyor bize, daha güçlü bir tedarik ve daha güçlü bir arz oluşturmak açısından. Rusya Federasyonu’ndan yeni ham petrol alıyor değiliz. Ama aldığımız ham petrolün miktarını artırabiliriz. Eğer ihtiyacımız varsa biz ham petrolü Rusya Federasyonu’nda da alırız" diye konuştu.

 

Doğalgaza zam olup olmayacağı yönündeki bir soruya da Yıldız, "Doğalgaza bu ay zam yok" şeklinde karşılık verdi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz