Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Turkcell hayata yenilenebilir enerji ile bağlanıyor

Türkiye’de ‘yeşil enerji’ trendine katılan şirketler arasında yer alan Turkcell, elektrik şebekesinin ulaşamadığı 25 noktada güneş ve rüzgar enerjini kullanarak mobil iletişim sağlıyor. Hayata geçirdikleri bu projesi için geçen 4 milyon TL yatırım yaptıklarını ifade eden Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, gelecekte daha çok iletişim ünitesinde yenilenebilir enerji kullanmayı hedeflediklerini söylüyor.

ilker_terzioglu.jpg

Türk telekomünikasyon sektörünün önde gelen oyuncularından Turkcell, yenilenebilir enerjiyi tercih eden şirketler arasında yer alıyor. 2011 yılında GSM kulelerinde rüzgar türbini kullanılması projesini hayata geçiren şirket, bugün 181 iletişim ünitesinde rüzgar ve şebeke enerjisi, 25 baz istasyonunda ise hem rüzgar hem güneş enerjisi kullanan hibrid modeliyle mobil iletişim sağlıyor.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 2011 yılında hayata geçirdikleri 181 iletişim ünitesinde şebeke ve rüzgar enerjisini birleştirerek kullanan projelerinin dünyada ilk uygulama olduğunu söylüyor. Bu istasyonların tamamen Turkcell’de çalışan mühendislerin bilgi birikimiyle üretildiğine dikkat çeken Terzioğlu, bu sahalarda optimizasyon ve verimlilik artırma çalışmalarının ise devam ettiğini belirtiyor.

 

Çevreye 6.5 milyon TL yatırım

 

Güneş ve rüzgar enerjisi ile çalışan ilk hibrid istasyonun Bodrum İkizadalar’da Mart 1999’da kurulduğunu anlatan Terzioğlu şunları aktarıyor: “Şu anda 25 noktada çevreci hibrid istasyonlarımız tam kapasite çalışıyor. Normal bir GSM istasyonunun ortalama bir saatte elektrik tüketimi 3,1 kW ve TR Atlama Noktaları’nın ise bir saatteki elektrik tüketimi 1,5 kW’tir. Alternatif enerji kaynakları ile çalışan 19 hibrid iletişim ünitesi ve 6 adet TR atlama noktası ile toplamda günlük 1630 kW elektrik enerjisi üretilmektedir. Turkcell olarak alternatif enerji kaynaklarından yıl içerisinde toplamda 594 bin 950 kW elektrik enerjisi üretiliyor. Bu üretime 181 sahadaki enerji üretimi de ilave edildiğinde toplamda yaklaşık 1.4 milyon kWh elektrik enerjisi ediyor. Gelecekte daha çok iletişim ünitesinde güneş enerjisi kullanma planlarımız var.” Terzioğlu, hibrid projesine 4 milyon TL, şebeke ve rüzgar enerjili sahalara ise 2.5 milyon olmak üzere çevre dostu sistemlere toplamda 6.5 milyon TL’ye yatırım yaptıklarını vurguluyor.

 

Yılda 54.3 milyon kwh enerji tasarrufu

 

Terzioğlu, grup şirketlerinden Turkcell Superonline şebekesinde Türkiye’de ilk kez kullanılan GPON (Gigabit Pasif Optik Şebeke) teknolojisi sayesinde de yılda yaklaşık 10.2 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağladığını, bunun 3 bin 774 hanenin bir yılda tükettiği elektriğe karşılık geldiğini söylüyor. Turkcell’in kurduğu tüm çevre dostu iletişim üniteleri sayesinde yılda 54.3 milyon kWh enerji tasarrufu elde ettiğini vurgulayan İlter Terzioğlu şu bilgileri veriyor: “Turkcell böylece iletişim üniteleri için uyguladığı çevre dostu uygulamalar sonucunda yaklaşık 20 bin hanenin yıllık elektrik tüketimi kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Turkcell’in sağladığı bu enerji tasarrufunda rüzgar türbünü ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren hibrid iletişim üniteleri ile elektrik şebekesinin ulaşmadığı 25 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerini hayata geçirmiş olmasının önemli katkısı bulunuyor.  Turkcell ve Turkcell Superonline yılda toplam 65 milyon kWh’e varan enerji tasarrufu sağlayarak 23 bin 750 ’den fazla hanenin yıllık elektrik tüketimi kadar tasarruf sağlıyor.”

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz