Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkiye’nin ilk stratejik yatırım belgesi hangi firmaya verildi?

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Socar’ın “Star rafinerisi” yatırımına, Türkiye’nin ilk stratejik yatırım belgesini verdi.

rfn.jpg

Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev’e veren Çağlayan, teşvik kanunun yürürlüğe girdiği günden bu yana bin 925 yatırımcının 23.7 milyar TL’lik yatırımına teşvik verildiğini söyledi. Çağlayan, stratejik teşvik belgesi için başvuru yapanlar arasında Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi (RUP) yatırımı ile Renault’un da bulunduğunu söyledi. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ise 2018’de 5 bin kişilik istihdam ve 5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini söyledi.

 

Stratejik Yatırım kapsamında SOCAR’ın rafineri yatırımına KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 90 oranında vergi indirimi, yüzde 50 oranında yatırıma katkı oranı, yedi yıl boyunca asgari ücret tutarı ile sınırlı olmak üzere sigorta primi işveren hissesi, bina inşaat harcamaları için KDV iadesi ve yatırım tutarının yüzde 5’ini geçmemek kaydıyla 50 milyon TL’ye kadar faiz desteği sağlanacak. Yavuz, bu teşviklerin önümüzdeki 10 yıl boyunca önceki teşvik belgesine göre 1 milyar doların üzerinde avantaj sağlayacağını hesapladıklarını söyledi. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz