Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkmenistan doğalgaz rezervini arttırmak için düğmeye bastı

Türkmenistan yeraltı kaynaklarından doğalgazın rezervini arttırmak ve ihracat potansiyelini çeşitlendirmek için ülkenin batı ve doğusuna birer kimyasal gaz kompleksi yapacak.

turmenistan.jpg

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Bredimuhamedeov bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, enerji alanındaki projeleri anlattı. Berdimuhammedov,kompleksin tamamlanması ile devasa rezervlerin varlığının ve ihracat potansiyelini çeşitlendirmek için iddialı planların ortaya atılacağını söyledi. Türkmen lider söz konusu kimyasal kompleksin yapım aşamasında tüm gerekli olan çevre uyumluluğunun da korunacağının altını çizdi. Kurulda, Türkmenistan Başbakan yardımcısı Yakşigeldi Kakayev, dev gaz fabrikalarının doğu bölgesindeki Seyidin petrol rafineleri fabrikası alanında, ikinci kompleksin ise Hazar denizi kıyısındaki Kiyanli kasabasına yakın bölgede  yerleşeceğini açıkladı.

 

Beş yıl içinde tamamlanası beklenen gaz komplekslerde, doğalgazın yanında polietilen ve polipropilen kimyasal maddelerin üretimi de yapılacağı açıklandı. Komplekslerin faaliyletleri ile birlikte yüzlerce sanayi ürününün üretimi de başlatılacak. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz