Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Veysel Eroğlu: HES’ler Türkiye’de elektriğin sigortasıdır

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Enerji ihtiyacının yüzde 73′ünü dışarıdan ithal ediyoruz. Önümüzdeki yıl 65 milyar dolar para aktaracağız. Cari açığın büyük bölümü buradan kaynaklanıyor. Hidroelektrik enerji, Türkiye’de olmazsa olmaz bir zarurettir. HES’ler Türkiye’de elektriğin sigortasıdır.” dedi.

hes1.jpg

Artvin Yusufeli Barajı ve HidroelektrikProjesi, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile ihaleyi alan LİMAK, Cengiz ve Colin grubu arasında düzenlenen bir törenle imzalandı. Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin 216 milyar kWh hidroelektrikenerjisi bulunduğunu belirterek, bu potansiyeli kullanabilmek için kamu kaynakları ile ancak 150 yıldayatırım yapılabileceğinedikkat çekti. Eroğlu, bunun için çıkardıkları yönetmeliklerle,özelsektörünönünü açtıklarını kaydetti.

 

HES barajlarınınözelsektöreli ile yapılmasıyla hem Türkiye’nin hem deözelsektörünkazandığını ifade eden Eroğlu, “Hidroelektrikte 2003′te, 28 milyar kilovatsaat (kWh)enerjiüretilirken, bu rakam,özelsektöreli ile 68 milyar kWh’ye tırmandı.HES’lere verdiğimiz destek devam edecek.Özelsektörbin 600 HES’e talip.” dedi.

 

Bakan Eroğlu, Yusufeli Barajı’nın 279 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 3 büyük barajı olduğunu belirtti. 1 milyar 817 milyon kWhenerjiüretecek barajın tamamen yerli kaynaklarla yapıldığını ifade eden Eroğlu, Türk mütehitlerinin DSİ’ninprojeleriile dünyada Çin’den sonra 2. büyük müteahhitler haline geldiklerini bildirdi.

 

Büyük barajların tamamını bitireceklerini kaydeden Bakan Eroğlu, “Ilısu Barajı da hızlı bir şekilde devam edecek. Bunları tamamladıktan sonra 1.000 günde bir gölet inşaat edeceğiz. Her gün, çalışmaları da kameralarla takip edeceğim.” diye konuştu.

 

Törende konuşan DSİ GenelMüdürüAkif Özkaldı ise elektrik üretiminin ülkenin gelişmişlik seviyesinin bir göstergesi olduğunu anlattı.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz