Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Yeni hedef toptan doğalgaz ticareti

Türkiye'de enerji alanında önemli projelere imza atan Avusturyalı enerji devi Verbund'un EnerjiSA'daki yüzde 50 ortaklığı Alman enerji şirketi E.ON'a devredildi.





guler_sabanci.jpg

Verbund şirketinin internet sitesinden duyurulan devir işlemine göre imzalar 3 Aralık Pazartesi günü atıldı. Verbund'un EnerjiSA hisseleri karşılığında E.ON'a ait Almanya ve Avusturya'daki 2TW kapasitedeki sekiz hidroelektrik santralini devralacak.

 

Şirketin yaptığı duyuruda Avrupa pazarında lider oyunculardan biri olma stratejisinden dolayı Türkiye pazarından çıkıldığına yer verildi. İtalya ve Fransa gibi pazarların da ilgi alanı olmadığını açıklayan şirket, Avusturya ve Almanya pazarlarına konsantre olacağını açıkladı.

 

2007 yılında 243,9 milyon euro karşılığında EnerjiSA'ya ortak olan Avusturyalı şirketin Türkiye pazarına 5 yıl içerisinde toplam 1,1 milyar euro para aktardığı biliniyor.

 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Alman firma ile imzanın dün akşam atıldığını ve izinlerin alınmasının ardından ilk çeyrekte ortaklığın başlayabileceğini söyledi.

 

Sabancı, E.ON ile 8 bin mw kurulu güç ve 6 milyon elektrik müşterisi hedeflediklerini belirterek, "Verbund ile Enerjisa'nın eski hedefi 5 bin mw idi. Hedefi 3 bin mw artırmış olduk. Bir de yeni hedef olarak toptan doğalgaz ticareti alanına gireceğiz" dedi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz