Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Yıldız: Bu kış doğalgazda kesinti yaşanmayacak

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kış aylarında doğalgaz kesintisi yaşanmayacağını belirterek, vatandaşlar adına da bir sıkıntı görmediklerini söyledi.

taneryildiz.jpgBakan Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) düzenlediği basın toplantısında 2012 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, tüketimde bu kış, geçen yılın rakamlarını yakaladığını ifade ederek, “Vatandaşlarımız adına bu yıl bir sıkıntı görmüyoruz. Enerji verimliliğinin, Türkiye’de kullanılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Enerjilerimizi israf etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız kullanmıyorsa kapatsınlar. Bu dediğim kömür ve elektrik içinde geçerli.” dedi.

 

“Güney kore 2. enerji santrali yarışında geride kaldı”

İkinci nükleer santral ile ilgili görüşmelerin yapıldığını kaydeden Yıldız, "3 uzak doğu ülkesinden yakın olanı kim?" sorusuna şöyle cevap verdi:

“Japonya, Güney Kore, Çin ve Kanada’nın şirketleri ile görüşüyoruz. Güney Kore’nin bu yarışta geri kaldığını söylemem lazım. Bize, ‘Hazine garantisi verebilir misiniz?’ dediler, bunu kabul etmemiz mümkün değildi. Biz Türkiye ekonomisine yük olmadan ve hazine garantisi olmadan Türkiye’nin projelerini değerlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda, 1 ve 2. nükleer santraller olsun, Afşin Elbistan kömür sahalarının değerlendirilmesini bu şekilde yapmayı düşünüyoruz.”

 

“Rusya nükleer santralere 1,5 milyar dolar yatırım yaptı”

Bakan Yıldız, nükleer santrallerde ne kadar yatırım yapıldığına ilişkin bir soru üzerine, “Rusya, nükleer santral için geçen yıl 700 milyon dolar, bu yıl ise 800 milyon dolar yatırım yaptı. 2013’ün sonunda bu oranın 2,4 milyar dolar sermayeye çıkmasını bekliyoruz. Hazırlık süreci uzun olan bir süreçteyiz.” şeklinde cevap verdi.

Üçüncü nükleer santral ile ilgili çalışmalarında devam ettiğine de değinen Yıldız, “Yaptığımız çalışmalara göre ikinci nükleer santrali alan firma üçüncü nükleer tesislerinin yer tespiti çalışmalarında da yer alacak.” ifadelerini kullandı. Yer tespiti konusunda, siyasi, idari ve teknik konuların etkili olduğuna dikkat çeken Yıldız, tespitin ne zaman tamamlanacağı hakkında bilgi vermezken; gelecek verilerin değerlendirilip, seçeneklerin Başbakan Erdoğan’a sunulacağını bildirdi.

 

“Afşin Elbistan'da Sıkıntılar Aşılacak”

Türkiye’deki bütün santrallerin tek tek elden geçirildiğini kaydeden Enerji Bakanı Yıldız, kömür santrallerini, rehabilitasyon çalışmaları ile güçlendirmek istediklerini söyledi. Yıldız, Afşin-Elbistan A’nın rehabilitasyonunun hangi aşamada olduğuna ilişkin bir soru üzerine de şu bilgileri verdi:

“İşletme 12-13 yıldır bu firmalarda. Rehabilitasyonu yapılacak, hem de yeni bir santral yapacağız. Afşin Elbistan A’ın performansından memnun da değiliz. Hukuki engelleri aştıktan sonra, 2013’te karara bağlamamız gerekiyor. Firma 13 yıldan beri yargı sürecinde. Yatağan'da sıkıntılar aşıldı. Afşin-Elbistan A’nın sıkıntılarının da aşacağız. Çevreye saygılı projeler yapacağız.”


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz